Novinka na webe:  Sprievodca výberom tréningového plánu »
( v hlavnom menu nájdete medzi Užitočnými nástrojmi / Nástrojmi )
Zaujímavosti 04. 11. 2018

Vďaka dobrej fyzickej kondícii zostanete dlhšie mentálne mladí

ikonka
Pravidelné cvičenie vám neprospieva len v tom, že budete lepšie vyzerať alebo sa lepšie cítiť. Áno, budete aj zdravší. Avšak, nie len fyzicky, ale aj mentálne. Potvrdila to nedávna štúdia.

Zdravie mozgu je v ostatných rokoch jednou z popredných tém vedeckých výskumov, a to najmä pre zvyšujúci sa výskyt Alzheimerovej choroby, ktorou v roku 2017 trpel každý desiaty Američan vo veku 65 a viac rokov.

V štúdii Texaskej univerzity a jej Juhozápadného medicínskeho centra sa výskumníci zaoberali vplyvom fyzickej kondície na mozog u starších ľudí. Od minulých štúdií sa odlíšila tým, že namiesto subjektívneho vyplňovania dotazníka sa kondícia skutočne merala.

Článok pokračuje pod reklamou


Výskumníci merali u subjektov hodnotu VO2 max, teda maximálnu rýchlosť spotreby kyslíka, čo je jeden z najlepších ukazovateľov aeróbnej výkonnosti. Skenované boli aj ich mozgy, aby sa videlo, v akom stave je ich biela hmota.

Všetky subjekty štúdie mali skoré náznaky problémov s pamäťou alebo mierne kognitívne oslabenie. Jedinci, ktorí boli v menšej fyzickej kondícii, mali bielu hmotu slabšiu, a tým pádom aj ich mozog fungoval horšie.

„Tento výskum podporuje hypotézu, že zlepšením fyzickej kondície človeka môžeme zlepšiť aj jeho mozgové zdravie a spomaliť tak proces starnutia,“ uviedol autor štúdie, doktor Kan Ding.

A hoci zistenia sú len prvotné a stále je potrebné vykonať viacero štúdií, aby sa zistilo, ako lepšia kondícia pomáha mozgu, resp. kedy by boli už neskoro so začatím cvičenia, aby sa predišlo demencii a iným mentálnym poruchám, je zrejmé, že pravidelné cvičenie nikomu neublíži.

Oznam: Od 1. júla do 1. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 2. septembra.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

O čom píše Úspech.MNE.sk?

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku


Streftec - Webdesign & Media

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk
TOPlist