SlovakFitness.sk

Zaujímavosti 04. 11. 2018

Vďaka dobrej fyzickej kondícii zostanete dlhšie mentálne mladí

ikonka
Pravidelné cvičenie vám neprospieva len v tom, že budete lepšie vyzerať alebo sa lepšie cítiť. Áno, budete aj zdravší. Avšak, nie len fyzicky, ale aj mentálne. Potvrdila to nedávna štúdia.

Zdravie mozgu je v ostatných rokoch jednou z popredných tém vedeckých výskumov, a to najmä pre zvyšujúci sa výskyt Alzheimerovej choroby, ktorou v roku 2017 trpel každý desiaty Američan vo veku 65 a viac rokov.

V štúdii Texaskej univerzity a jej Juhozápadného medicínskeho centra sa výskumníci zaoberali vplyvom fyzickej kondície na mozog u starších ľudí. Od minulých štúdií sa odlíšila tým, že namiesto subjektívneho vyplňovania dotazníka sa kondícia skutočne merala.

Výskumníci merali u subjektov hodnotu VO2 max, teda maximálnu rýchlosť spotreby kyslíka, čo je jeden z najlepších ukazovateľov aeróbnej výkonnosti. Skenované boli aj ich mozgy, aby sa videlo, v akom stave je ich biela hmota.

Všetky subjekty štúdie mali skoré náznaky problémov s pamäťou alebo mierne kognitívne oslabenie. Jedinci, ktorí boli v menšej fyzickej kondícii, mali bielu hmotu slabšiu, a tým pádom aj ich mozog fungoval horšie.

„Tento výskum podporuje hypotézu, že zlepšením fyzickej kondície človeka môžeme zlepšiť aj jeho mozgové zdravie a spomaliť tak proces starnutia,“ uviedol autor štúdie, doktor Kan Ding.

A hoci zistenia sú len prvotné a stále je potrebné vykonať viacero štúdií, aby sa zistilo, ako lepšia kondícia pomáha mozgu, resp. kedy by boli už neskoro so začatím cvičenia, aby sa predišlo demencii a iným mentálnym poruchám, je zrejmé, že pravidelné cvičenie nikomu neublíži.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
ako-si-prirodzene-zrychlit-metabolizmusAko si prirodzene zrýchliť metabolizmus? chytat-ryby-aj-v-zime-jednoznacne-anoChytať ryby aj v zime? Jednoznačne áno! fitness-naramok-a-korcule-na-lad-su-dokonalym-darcekomFitness náramok a korčule na ľad sú dokonalým darčekomako-sa-zmeni-vase-telo-ked-sa-do-niekoho-zalubiteAko sa zmení vaše telo, keď sa do niekoho zaľúbite?organicke-jedla-vraj-znizuju-riziko-rakovinyOrganické jedlá vraj znižujú riziko rakoviny
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist