Zdravie mozgu je v ostatných rokoch jednou z popredných tém vedeckých výskumov, a to najmä pre zvyšujúci sa výskyt Alzheimerovej choroby, ktorou v roku 2017 trpel každý desiaty Američan vo veku 65 a viac rokov.
V štúdii Texaskej univerzity a jej Juhozápadného medicínskeho centra sa výskumníci zaoberali vplyvom fyzickej kondície na mozog u starších ľudí. Od minulých štúdií sa odlíšila tým, že namiesto subjektívneho vyplňovania dotazníka sa kondícia skutočne merala.
Výskumníci merali u subjektov hodnotu VO2 max, teda maximálnu rýchlosť spotreby kyslíka, čo je jeden z najlepších ukazovateľov aeróbnej výkonnosti. Skenované boli aj ich mozgy, aby sa videlo, v akom stave je ich biela hmota.
Všetky subjekty štúdie mali skoré náznaky problémov s pamäťou alebo mierne kognitívne oslabenie. Jedinci, ktorí boli v menšej fyzickej kondícii, mali bielu hmotu slabšiu, a tým pádom aj ich mozog fungoval horšie.
„Tento výskum podporuje hypotézu, že zlepšením fyzickej kondície človeka môžeme zlepšiť aj jeho mozgové zdravie a spomaliť tak proces starnutia,“ uviedol autor štúdie, doktor Kan Ding.
A hoci zistenia sú len prvotné a stále je potrebné vykonať viacero štúdií, aby sa zistilo, ako lepšia kondícia pomáha mozgu, resp. kedy by boli už neskoro so začatím cvičenia, aby sa predišlo demencii a iným mentálnym poruchám, je zrejmé, že pravidelné cvičenie nikomu neublíži.
Čítať ďalší článok:
Úspech a lepší život: Prehľad článkov, ktoré vám pomôžu rásť (44. týždeň 2018) Zdieľať na Facebooku