1. Pokožka hlavy - vlasy si zmývate pravidelne, ale kladiete pri tom dôraz aj na pokožku hlavy? Je dôležité ju pri umývaní masírovať, aby sme sa zbavili mŕtvych kožných buniek, ktoré sú lákadlom pre baktérie. Budete tak úspešnejšie bojovať proti svrbeniu hlavy či lupinám a zároveň tým pomôžete rozprúdiť krv v danej oblasti.
2. Chrbát - väčšina ľudí si ho osprchuje s dojmom, že to stačí. Nestačí. Ako ho však umyť, keď naň poriadne nedočiahnete? Ak nemáte osobu, ktorá by vám chrbát riadne umyla za vás, kúpte si kefu na chrbát. Takéto čistenie je potrebné aspoň dva až trikrát do týždňa.
3. Oblasť za ušami - v tejto oblasti sa vylučuje kožný tuk, ktorý je lákadlom pre baktérie. Ak sa nečistí denne, stáva sa aj zdrojom zápachu, ktorý môže byť po čase celkom výrazný.
4. Krk - zadná časť krku je teplá a často vlhká, hlavne, ak máte dlhšie vlasy a pravidelne cvičíte. Krk by ste si mali čistiť ideálne aj po spánku. Ak jeho hygienu podceníte, budú sa na ňom množiť baktérie.
5. Lakte - lakte sú nám skryté a často prehliadané, pritom ich celkom často umiestňujeme na špinavé povrchy (stoly, pulty, lavice) bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Ak ich máte suché, zvyšuje sa riziko popraskania a vytvorenia vstupných brán pre baktérie.
6. Pupok - pupok má veľa záhybov a je v ňom teplo. Je to ideálne miesto pre baktérie, ktorému by sa mala venovať pozornosť denne. Ak v ňom máte piercing, pupočná hygiena je ešte dôležitejšia.
7. Spodok a boky chodidiel - mnohí ľudia si myslia, že pri sprchovaní sa chodidlá očistia samé tým, že po nich steká voda a že v nej aj stoja. Nie je tomu tak. Je dôležité si nie len spodky a boky chodidiel umyť, ale aj zbaviť sa odumretej kože napríklad pemzou.
8. Jazyk - mnoho ľudí to už určite vie, ale dentálna hygiena nekončí zubami. Po každom vyčistení zubov by ste si mali očistiť aj jazyk, v ktorom sa skrýva množstvo baktérií. Tie môže viesť k poškodzovaniu zubov a zápachu z úst.
Čítať ďalší článok:
Zlepšite si výkonnosť pri zhyboch i stav chrbta týmito tréningami Zdieľať na Facebooku