Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Zdravie 08. 03. 2019

Aký je zdravý srdcový tep? Aký by ste mali mať pri cvičení?

ikonka
V móde sú rôzne fitness náramky, ktoré robia skvelú prácu v tom, že vám poskytujú informácie o počte prejdených krokov, spálených kalórií či o srdcovom tepe. A práve na ten sa dnes zameriame, aby ste zo sledovania tohto údaju mohli niečo aj získať.

Meracie zariadenie môžete využiť aj v čase, keď necvičíte. A práve vtedy by ste si mali odmerať, aký máte pokojový tep. Zdravá hodnota sa pohybuje medzi 60 až 100 údermi za minútu. Ak ste v skvelej kondícii, môže vám klesnúť aj pod 60.

Veľký rozsah týchto čísel je inak podmienený práve tým, ako na tom kondične ste a aký máte vek. Cez deň sa navyše číslo mení, ovplyvňuje ho kvalita spánku či stres.

Problémom je vyšší tep, pri ktorom srdce musí pracovať usilovnejšie. Mohol by byť príznakom stresu, ale aj infekcie či arytmie. Ak vás trápi dlhodobo, nemôžete situáciu podceňovať a musíte navštíviť doktora.

Ak máte zrazu veľmi vysoký tep, potíte sa, strácate dych a začínate cítiť tupú bolesť na hrudníku, mali by ste volať záchranku. S týmito príznakmi je spojený infarkt.

Samozrejme, nevystrašte sa, ak budete mať srdcový tep zvýšený počas tréningu. Počas zvýšenej fyzickej záťaže môžete mať maximálny tep až na hodnote, ktorú dostanete, ak od 220 odpočítate svoj vek.

Na základe tohto môžete vypočítať aj to, aký je pre vás ideálny tep počas cvičenia.

Ak chcete cvičiť v ľahkej intenzite, potom by ste mali cieliť za 50 % tohto maximálneho tepu. Ak chcete cvičiť v miernej intenzite, je to 50 - 70 %, vo vysokej intenzite (napr. cvičenie HIIT) až 85 %.

Cvičenie je inak aj výborný nástroj k tomu, aby ste si znížili pokojový srdcový tep. Ako sme už spomenuli, ľudia v lepšej kondícii ho majú nižší. Srdce tak zaťažujú menej. Aj preto je dožité pravidelne cvičiť.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist