Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
 
 
 
 
Reklama:
Kulturistika 29. 05. 2019

Tréning legendy XXX. – Dorian Yates a vysoko intenzívny tréning nôh

ikonka
V dnešnej okrúhlej časti nášho seriálu o tréningoch legiend sa pozrieme na skutočnú ikonu profesionálnej kulturistiky, Doriana Yatesa. Ako trénoval nohy šesťnásobný držiteľ titulu Mr. Olympia?

Brit, ktorý sa mohol stať najúspešnejším kulturistom všetkých čias, trénoval tvrdo. Krátko, intenzívne a efektívne. Následkom jeho vysoko intenzívneho prístupu boli zranenia, ktoré mu kariéru ukončili predčasne, keď bol stále na vrchole svojej formy.

Vysoko intenzívny tréning nie je pre každého, ale dokáže priniesť výsledky za krátky čas. Dôkazom toho je aj nasledujúci tréning nôh, ktorý dolné končatiny precvičí komplexne len za pár desiatok minút. Umožňuje to menší počet sérií, krátke (minútové) prestávky a fakt, že pracovné série cvičíte až do zlyhania.

Yates nohy typicky cvičil v šiesty deň svojho tréningového splitu po a pred dňom voľna. Rozdelil si ich na stehná a lýtka.

Stehná začal cvičiť predkopávaniami, ktoré mu slúžili aj na zahriatie. Najskôr urobil dve zahrievacie série po 15 a 12 opakovaní, potom ostrú po 10-12 opakovaní. Dve zahrievacie série po 12 opakovaní absolvoval aj pri leg presse, v tretej už išiel naplno a urobil 10-12 opakovaní.

Ďalšia dva cviky – hacken drepy a zakopávania v ľahu – odcvičil v jednej zahrievacej a jednej pracovnej sérii. Rozsah opakovaní bol 8-10, len pri úvodnej sérii hacken drepov urobil až 12 opakovaní. Na záver ešte absolvoval po jednej ostrej sérii mŕtvych ťahov s vystretými nohami (10 opakovaní) a zakopávaniami jednou nohou (8-10 opakovaní).

Dorian Yates: Tréning stehien
Cvik Série Opakovania
Predkopávania 2*
1
15,12
10-12
Leg press 2*
1
12
10-12
Hacken drepy 1*
1
12
8-10
Zakopávania v ľahu 1*
1
8-10
8-10
Mŕtve ťahy s vystretými nohami 1 10
Zakopávania jednou nohou 1 8-10
* - zahriavacie série

Na lýtka využil len dva základné cviky – výpony v stoji a výpony v sede. Prvý cvik urobil v dvoch sériách po 10-12 opakovaní, pričom prvá séria bola zahrievacia s 50-70 % váhy využitej pri pracovnej sérii. Pri druhom išiel rovno na ostrú sériu.

Dorian Yates: Tréning lýtok
Cvik Série Opakovania
Výpony v stoji 2* 10-12
Výpony v sede 1 10-12
* - prvá séria je zahriavaciaZdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Môže sa hodiť: 
Sprievodca výberom tréningového plánu »

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist