InstagramFacebookYoutube
Výživa

Chyby, ktoré robíme pri príprave ovsenej kaše

08. októbra 2019
Chyby, ktoré robíme pri príprave ovsenej kaše
Ovsená kaša je jedným z najzdravších pokrmov, ktoré môžeme jedávať na raňajky. Nie je však príliš ťažké v jej prípade urobiť chyby, ktoré jej prospešné účinky znegujú.

Ovsená kaša vás dokáže nasýtiť na niekoľko hodín a skoro na celé doobedie vám vie dodať pozvoľnú energiu. Je jedným z jedál, ktoré prispievajú k chudnutiu a udržovaniu zdravej hmotnosti, pričom podporuje aj činnosť tráviaceho systému.

Stále sa však pri jej príprave vyskytujú chyby, ktoré z nej ľahko môžu urobiť jedlo, ktoré prispeje nie k chudnutiu, ale k priberaniu. Aby ste sa tomu v budúcnosti vyhli, dajte si pozor na tieto chyby:

Článok pokračuje pod reklamou


1. Pripravujeme si ju čistú
Samá o sebe má nízky počet kalórií a vysoký obsah vlákniny. Samá o sebe má však aj veľa sacharidov, ktorých účinok na nasýtenie a krvný cukor treba obmedziť. Preto je dôležité do ovsenej kaše pridávať zdroje zdravých tukov a bielkovín. Riešením môže byť lyžica masla z orechov alebo chia semienka.

2. Kupujeme dochutenú verziu
Možno si myslíte, že ušetríte čas, keď si kúpite v obchode predpripravenú ovsenú kašu, no tá môže obsahovať dodatočné chemikálie a cukor. Niektoré instantné balíky obsahujú až 14 gramov cukru, ako aj zmes nezdravých tukov a umelých látok.

3. Pridávame do nej príliš veľa cukru
Ak chceme udržať účinok na chudnutie, musíme sa naučiť ochucovať si ovsenú kaši inak ako cukrom, ktorý obsahuje veľa kalórií. To isté platí o rôznych sirupoch. Ak ju chcete sladšiu, využite stéviu, škoricu alebo čerstvé ovocie.

4. Pridávame do nej sušené ovocie
Pokiaľ ide o suché ovocie, je častou ingredienciou ovsenej kaše. Ono však obsahuje veľké množstvo cukrov bez vlákniny, ktorú vám dokáže dodať ovocie čerstvé. Preto si namiesto hrozienok radšej pridajte nejaké čerstvé, trebárs bobuľovité ovocie.

5. Zabúdame na bielkoviny
Ovsená kaša obsahuje bielkoviny, ale je to len asi 5 gramov. Treba ich teda pridať, aby sa vykompenzoval vyšší obsah sacharidov, čo vám pomôže s nasýtením i energiou. Maslo z orechov, orechy, semená, vajcia, srvátkový proteín sú dobré alternatívy.

Zdroj: eat this, not that


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist