Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Tréning 07. 10. 2019

Strečing medzi sériami: Podporí rast svalov?

ikonka
Ak hľadáte pokročilé tréningové techniky, aby ste si maximalizovali svalový rast, potom vás možno zaujme praktika, ktorú aplikuje aj niekoľko kulturistov. V tomto článku sa zameriame na strečing medzi sériami.

O tejto technike sa toho už veľa našpekulovalo. Zástancovia tvrdia, že má pozitívny vplyv na svalový rast, ďalšia skupina ľudí ho spochybňuje a najčastejšie tvrdia, že táto technika len oslabuje svaly.

V roku 2019 bola publikovaná štúdia, ktorá možno ponúka odpoveď z vedeckého pohľadu. Čo teda Evangelista a kolektív zistili?

Vo svojej štúdii si rozdelili mužov do dvoch skupín – jedna robila strečing medzi sériami, druhá bola kontrolná a nerobila ho. Obe cvičili dvakrát týždenne celé telo. Robili štyri série po 8 až 12 opakovaní týchto cvikov: benčpres, veslovanie na spodnej kladke, tricepsové kľuky na bralách (verzia na stroji), bicepsové zdvihy, predkopávania, zakopávania.

Prestávky medzi sériami trvali 90 sekúnd. Skupina, ktorá robila medzi sériami strečing, si naťahovala svaly 30 sekúnd po docvičení. Vždy naťahovala sval, ktorý docvičený cvik primárne zaťažoval.

Subjekty sa venovali monitorovanému programu osem týždňov. Po nich sa zistilo, že prírastok sily bol podobný u oboch skupín. Strečing medzi sériami však pomohol k väčšiemu svalovému rastu. Nešlo však o pokroky, ktoré boli štatisticky významné.

Ak chcete dať tejto techniku šancu, môžete. Je tu však jedno ale, ak vám záleží na vaše výkonnosti. Ako sme už písali, niektorí ľudia túto techniku obviňujú, že znižuje svalovú výkonnosť. A aj toto už bolo vedecky preukázané.

Ak teda platí to, že sa tým svaly oslabujú, tak skupina, ktorá tento strečing robila, jednoducho cvičila tvrdšie ako tá kontrolná, čo môže stať za spomínaným pozitívnym diferenciálom pri svalovom raste. Plus, cvičenci v štúdii boli predtým netrénovaní.

Inými slovami, ak ste skúsenejším cvičencom a snažíte sa dosahovať maximálne pokroky, takýto strečing medzi sériami by vám mohol napredovanie skôr obmedziť.

Letný režim so „zabudnutými“ článkami končí 31. augusta. Potom prídu opäť na rad úplne nové články.


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2020 SlovakFitness.sk TOPlist