V súčasnosti nie je dostatok dôkazov, že by pre stav vášho srdca boli prospešné vitamíny a minerály. Podľa štúdie vedenej Raiznerom a Cookeom však majú potenciál pomôcť vám tieto tri doplnky výživy:
1. Omega-3 mastné kyseliny
Za tie roky, čo bol účinok omega-3 mastných kyselín na srdce skúmaný, sa potvrdilo, že je skutočne pozitívny. Vedci napríklad zistili, že o 28 percent znižuje riziko infarktu, o 50 percent znižuje pravdepodobnosť úmrtia na následky infarktu a o 17 percent znižuje riziko srdcovocievneho ochorenia. Smrť následkom srdcovocievnych ochorení bola znížená o 19 percent.
2. Koenzým Q10
Viaceré štúdie zistili, že tento doplnok výživy pomáha ľuďom s kognitívnym srdcovým zlyhaním, ktoré sa prejavuje stratou sily srdca. To tak nedokáže pumpovať toľko krvi, ako by malo. Medzi prejavy tohto ochorenia patria: problémy s dýchaním, únava, slabosť, nepravidelný tep, kašeľ, zvýšená frekvencia močenia, strata chuti do jedla, zápcha, bolesť na hrudi, zadržiavanie tekutín, závrate. Koenzým Q10 zvyšuje produkciu ATP a bunkovej energie, vďaka čomu znižuje prejavy symptómov a už po dvoch rokoch užívania dokáže znížiť riziko srdcového kolapsu o 43 percent.
3. Výťažok z červenej fermentovanej ryže
Jedným z popredných rizikových faktorov rozvoja srdcovocievnych problémov je vysoká hladina cholesterolu. Na jeho zníženie nepotrebujete lieky na predpis. Efektívny je aj výťažok z červenej fermentovanej ryže, ktorý obsahuje látku monacolin K. Tá dokáže pri dennom užívaní znížiť hladinu LDL cholesterolu o 15 až 25 percent už do 6 až 8 týždňov. Podobným pomerom dokáže znížiť aj hladinu celkového cholesterolu. Je vhodný najmä pre ľudí s miernym zvýšením cholesterolu.
Čítať ďalší článok:
Kokosový cukor – je to skutočne zdravá alternatíva bežného cukru? Zdieľať na Facebooku