Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:

10 dôvodov, prečo by ste nemali piť diétne nápoje

23. 06. 2020
ikonka
Asi ste si vedomí toho, že sladené nápoje neurobia nič pozitívne pre štíhly pás. Obsahujú veľa cukrov a kalórií. Mnoho ľudí preto vsádza na diétne nápoje. Ani to však nie je žiadna výhra.

Pitný režim je dôležitý, ale nikto nepotrebuje sladené ani diétne nápoje. Niekto by si mohol myslieť, že tie diétne sú lepšie, lebo obsahujú menej kalórií. Obsahujú však látky, ktoré tiež brzdia chudnutie, resp. pomáhajú k priberaniu. Okrem toho je veľa ďalších dôvodov, prečo by ste ich mali ignorovať:

1. Nemajú žiadne prínosy pre zdravie – hoci môžete významné znížiť kalorický príjem oproti bežným sladeným nápojom, na zlepšenie zdravia nemajú žiaden vplyv. Lepšia je aj čistá voda.

2. Nerobia žiadne dobro žalúdku – umelé sladidlá negatívne vplývajú na rozmanitosť a množstvo dobrých baktérií vo vašom žalúdku. A ako vieme, zdravá mikroflóra nie je prospešná len pre trávenie, ale aj pre udržiavanie zdravej hmotnosti, imunitný systém a zdravie mozgu.

Článok pokračuje pod reklamou


3. Podporujú chuť na sladké – umelé sladidlá spôsobujú, že diétne nápoje sú sladšie, ako tie bežné. Keď telo príjme naraz toľko sladkosti, začne túžiť po sladkom ešte viac. Zvyšuje sa teda riziko, že budete jesť viac sladkých a nezdravých jedál, aby ste svoje chúťky uspokojili.

4. Rozhodia vám metabolizmus – chemikálie v diétnych nápojoch sú pre telo neprirodzené a môžu spôsobovať zápaly, ako aj vyvíjať tlak na detoxikačný systém tela. Výsledkom toho je vyššie riziko metabolického syndrómu, inzulínovej rezistencie a cukrovky.

5. Kalórie skutočne neušetríte – či je to tým, že si dovolíte jesť viac kalórií, keď ste ich ušetrili diétnym nápojom, alebo je to podporovaním chute na sladké, ušetrené kalórie máte tendenciu neskôr dohnať stravou, takže v skutočnosti tým nič nezískate ani z tohto pohľadu.

6. Mohli by vám zhoršovať náladu – výskumy ukazujú, že existuje vzťah medzi diétnymi nápojmi a depresiou, úzkosťou alebo zmenami nálady. Ak teda pracujete na svojom mentálnom zdraví, vyhýbajte sa diétnym nápojom a umelým sladidlám, ktoré obsahujú.

7. Zvyšujú riziko bolesti hlavy – kofeín alebo umelé sladidlá môžu prispievať k tomu, že budete pociťovať bolesti hlavy.

8. Zvyšujú riziko cukrovky – nedávna štúdia ukázala, že ženy, ktoré denne pili 3 a pol deci diétneho nápoja denne, mali o 33 percent vyššie riziko cukrovky 2. typu a tie, ktoré množstvo zvýšili na 600 ml, mali toto riziko vyššie až o 66 percent.

9. Neprospievajú zubom ani kostiam – obyčajný sladený nápoj aj ten diétny oslabujú zubnú sklovinu a znižujú hustotu kostí. Jedna štúdia ukázala, že z kostí sú najnáchylnejšie bedrá u žien.

10. Sú návykové – umelé sladidlá spôsobujú fyzickú závislosť a hoci sa odporúča nahrádzať diétne nápoje vodou, nie je to také ľahké ani v prípade, ak ich nepijete dennodenne. Určite je to však správny krok.
Letný režim končí 31. augusta. Potom prídu na rad opäť úplne nové, premiérové články.
Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist