Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:

Prečo nemôžete dôverovať počítadlu kalórií na vašom stroji?

22. 06. 2020
ikonka
Mnoho ľudí neustále kontroluje množstvo kalórií, ktoré pália počas cvičenia na niektorom z pestrého spektra kardiovaskulárnych strojov. Týmto počítadlám však nemôžete celkom dôverovať a teraz si vysvetlíme prečo.

Okrem toho, že prílišný dôraz na množstvo spálených kalórií nie je cestou k dlhodobému úspechu, počítadla na kardio strojoch, ako sú rotoped, eliptický trenažér, veslársky trenažér či bežecký pás, sú v drvivej väčšine prípadov nepresné.

K ich nepresnosti prispievajú tri základné príčiny:

1. Počítanie je nastavené podľa priemerov
Počítanie spálených kalórií je v prvom rade veľmi náročné preto, že osoby cvičiace na danom stroji sa od seba neskutočne odlišujú. Preto sa výrobcovia väčšinou spoliehajú na priemerne výšky či hmotnosti. Skutočné množstvo spálených kalórií však závisí aj od pohlavia či veku. Je pravda, že tieto štyri ukazovateľa sa pri niektorých drahších modeloch dajú nastaviť, ale stále tu zostávajú aj ďalšie dva kľúčové faktory – množstvo svalov a zdravotný stav.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Stroje počítajú aj s bazálnym metabolizmom
Keď vám na displeji svieti 300 spálených kalórií, neznamená to, že ste ich spálili samotným cvičením. Ak chcete dostať presné číslo spálených kalórií cvičením, musíte od toho odčítať kalórie, ktoré by ste spáli aj v prípade, ak by ste boli pasívni – vaše telo vynakladá energiu aj na dýchanie a činnosť orgánov. Toto číslo závisí od vášho bazálneho metabolizmu, ktorý tiež ovplyvňuje viacero faktorov. Pri počítaní celkového kalorického deficitu to musíte zohľadňovať.

3. Nezohľadňuje sa efektívnosť cvičenia
Žiadne počítadlo kalórií vám nemôže poskytnúť korektný stav množstva spálených kalórií, pretože efektívnosť cvičenia ľudí je veľmi variabilná. Každý človek má inú kondičnú úroveň. Ľudia s dobrou kondíciou využijú pri rovnakom tréningu menej kalórií ako tí, čo s cvičením len začínajú. Množstvo skutočne spálených kalórií ovplyvňuje aj svalová kompozícia tela či technika cvičenia – čím je lepšia, tým menej námahy sa na cvičenie vynakladá a tým menej kalórií sa spaľuje.

Počítadlo kalórií môže byť aj dobrá vec, preto vás od neho nechceme úplne odradiť. Niekoho môže motivovať a stále sa ním dá ako-tak merať aj pokrok. Len si pri pohľade na displej uvedomujte, že to číslo nie je obrazom skutočnosti.
Letný režim končí 31. augusta. Potom prídu na rad opäť úplne nové, premiérové články.
Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist