Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Suplementy 04. 11. 2020

Najlepšie doplnky výživy pre športovcov

ikonka
Vitamíny a doplnky výživy môžu byť pre športovcov bezpečnou cestou k zvýšeniu ich výkonnosti, najmä ak už pociťujú prejavy únavy. Prinášame vám šesť takých, ktoré sa hodia na doplnenie vybalansovanej stravy a zdravého životného štýlu s dostatkom spánku.

Ešte predtým, ako začnete užívať nasledujúce doplnky výživy, by ste sa mali poradiť s vašim doktorom, pretože niektoré látky môžu byť v interakcii s liekmi, ktoré už užívate, alebo by ich nadbytok mohol spôsobovať vedľajšie účinky. Taktiež by u niektorých mohlo byť zbytočné užívať ich, ak ich už má telo dostatok.

1. B vitamíny
Sú dôležité pre uvoľňovanie energie v tele, pretože pomáhajú spracovaniu sacharidov, tukov a bielkovín. Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje, že sa ľudia cítia slabo a unavene. Dôležité je mať aj dostatok vitamínov B6 a niacínu, ktorých nedostatok hrozí najmä u ženských športovkýň.

2. Železo
Nedostatok železa u športovcov je bežný a negatívne vplýva na ich výkonnosť. Opäť sa viac týka žien, ako mužov, a hlavne tým, ktoré sa venujú vytrvalostným športom. Nedostatok tohto minerálu spôsobuje zníženie vytrvalosti a zníženie efektívnosti využívania energie. Dôležité je nechať si urobiť testy u doktora, pretože príliš veľa železa by zase mohlo spôsobiť negatívne vedľajšie účinky.

3. Vápnik s vitamínom D
Vápnik a vitamín D pracujú v symbióze a pomáhajú telu budovať a udržiavať zdravé kosti, zuby a svaly. Športovcom pomáhajú udržať svalovú hmotu a znížiť riziko zranení, ako sú zlomeniny kostí. Vápnik sa dá pohodlne získať aj zo stravy, pri vitamíne D je to už zložitejšie.

4. Koenzým Q10
Štúdie ukázali prepojenie medzi nízkou hladinou koenzýmu Q10 a zvýšenou únavou. Okrem toho sa však jeho nedostatkom zvyšuje riziko cukrovky, rakoviny, srdcovocievnych ochorení, neurodegeneratívnych ochorení a podobne. Doplnok výživy u zdravých aktívnych ľudí môže zlepšiť výkonnosť i oneskorenie vnímania únavy.

5. Kreatín
Kreatín je populárnym športovým doplnkom výživy, ktorý pomáha budovať svaly a silu, keď jeho užívanie človek spojí s posilňovaním. V kombinácii s kofeínom, taurínom a aminokyselinami pomáha športovcom zvýšiť koncentráciu a oddialiť nástup vnímanej únavy.

6. Ashwagandha
Výťažok z rovnomennej bylinky podporuje športovú vytrvalosť u zdravých mužov i žien. Tento efekt pritom nastane už po 8 týždňoch užívania. Napríklad cyklisti, ktorí tento doplnok výživy užívali 8 týždňov, sa cítili mene po fyzickom teste vyčerpaní, ako cyklisti, ktorí užívali placebo.

zdroj: MNT

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist