InstagramFacebookYoutube
Výživa

Pomáhajú energetické nápoje skutočne dobiť energiu?

05. júla 2016
Pomáhajú energetické nápoje skutočne dobiť energiu?
Je popoludnie, vy sa potrebujete učiť alebo dorobiť pracovný projekt, no energie ubúda a vy neviete ako ďalej. Poznáte to. Niekto si zdriemne, no niekto sa bojí, že by mu polhodinové voľno nabúralo plán. Radšej tak siahne po energetickom nápoji.

Nemusí to však byť len tento scenár, kedy siahneme po nápojoch, ktoré preslávil predovšetkým „červený býk“. Je to však skutočne také nevyhnutné? Pomáhajú tieto drinky skutočne dobiť energiu?

Drvivá väčšina energetických nápojov obsahuje veľké množstvo kofeínu, ktoré dodá vášmu telu dočasný energetický impulz. Niektoré z nich obsahujú aj cukor a iné substancie. Ich povzbudenie je však v skutočnosti len krátkodobé a môže spôsobovať aj iné problémy.

Článok pokračuje pod reklamou


Jednoznačne by malo každému ako prvé napadnúť, že vysoký obsah cukrov môže viesť k priberaniu. Príliš veľa kofeínu môže zase viesť k nervozite, podráždenosti, nespavosti, zvýšenie krvného tlaku a tepu srdca.

Ešte väčšie problémy môže spôsobiť zmiešanie energetického nápoja s alkoholom. Sú síce často používané ako „brzdy“, ale v skutočnosti toto potlačenie pocitu opitosti môže viesť k väčším problémom vyplývajúcim z ťažkého pitia alkoholu.

Pre väčšinu ľudí je občasné pitie energetických nápojov v poriadku, ale je dobré, ak jeho príjem obmedzíte na nanajvýš pol litra denne. Ak sa cítite unavený dlhodobo, treba zvážiť iné alternatívy, ktoré vedú k vášmu nabudeniu.

Na mnoho ľudí doľahne pocit únavy len preto, že zanedbávajú spánok. Doprajte si preto kvalitnejší spánok, zahrňte do denného programu aj fyzické aktivity a stravujte sa zdravo. Ak by ani to nepomohlo, navštívte doktora. Únava totiž môže byť symptómom nejakého ochorenia.

Energetické nápoje sa tiež neodporúčajú pre určité skupiny ľudí. Pochopiteľne, ide o osoby, ktoré majú problémy so srdcom alebo s vysokým tlakom. Taktiež by sa im mali vyhnúť tehotné ženy a ženy, ktoré koja svoje deti.

Rastúca popularita týchto druhov nápojov sa odzrkadľuje aj na ich konzumácii deťmi, čo spôsobuje obavy u rodičov, ktorí sa boja rizík spojených s vyšším príjmom kofeínu u detí. Doktori im neodporúčajú príjem kofeínu vyšší ako je 100 miligramov denne. Mladšie deti by pritom nemali piť energetické nápoje na pravidelnej báze.

ZHRNUTIE:

Ak siahnete po energetickom nápoji, môže sa to zdať ako dobrá myšlienka, ale pravdepodobne budete nabudení len krátku dobu. Tieto drinky totiž obsahujú veľa kofeínu a cukru. Keď ich efekty ustúpia, energia zrazu opadne a vy sa cítite nervózny, podráždený a opäť unavený. Na druhý deň tak siahnete opäť po plechovke a stane sa z toho zlý zvyk, ktorý môže zvýšiť vašu váhu či krvný tlak. Príliš veľa kofeínu tiež spôsobuje dehydratáciu, čo vedie k bolesťami hlavy. Pite teda radšej pravidelne vodu...

Pozri aj:
Voda – prečo je jej dostatočný príjem dôležitý?

Letný režim, pôvodne z : 5.3.2013


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist