InstagramFacebookYoutube
Tréning

Pohľad na tréningový split – výhody, nevýhody

04. júla 2016
Pohľad na tréningový split – výhody, nevýhody
Mnoho ľudí sa nevie rozhodnúť, ktorý tréning je pre nich ten vhodný. Existujú tréningy celého tela alebo tréningové splity. Minule sme preberali výhody a nevýhody tréningu celého tela, dnes sa zameriame na tréningový split a povieme si, pre koho je určený.

Čo je to tréningový split?
Pojem tréningový split predstavuje rozdelenie svalových partií do viacerých dní v rámci týždenného tréningového plánu. Behom jedného dňa tak precvičíme len určitú svalovú partiu, nie celé telo. To precvičíme postupne celé napríklad v rámci týždenného obdobia.


VÝHODY TRÉNINGOVÉHO SPLITU

Je prospešnejší pri tvarovaní tela - pri tréningovom splite máte väčšiu kontrolu nad rozvojom vašej postavy. Ak by ste radi chceli venovať väčšiu pozornosť zaostávajúci ramenám, môžete to práve splitom dokázať. Len málo profesionálov ho nevyužíva v programe rozvoja svojho tela.

Článok pokračuje pod reklamou


Je ľahšie zvládnuteľný - posilňovanie by nikdy nemalo byť ľahké, ak to s ním myslíte vážne. Ak však chcete dvíhať skutočne ťažké váhy, potom to ľahšie zvládnete pri tréningovom splite, kedy sa sústredíte len na jednu či dve svalové skupiny. Sústredenie je vyššie a človek má aj viac energie.

Menšia šanca pretrénovania - tréningy celého tela sú dlhé a náročné. Po určitej dobe sa stanú náročné aj pre pokročilých cvičencov a hrozí pretrénovanie. To pri splitoch hrozí tiež, ale v omnoho menšej miere. Počas splitu môžete absolvovať veľmi intenzívny, ale krátky tréning, pričom konkrétna svalová skupina má pred ďalším tréningom dosť času na regeneráciu.

NEVÝHODY TRÉNINGOVÉHO SPLITU

Menšie množstvo spálených kalórií – ak budete trénovať napríklad ruky, spálite počas tréningu menej kalórií ako pri tréningu celého tela, ktorý v priemere spáli viac kalórií, niekedy až výrazne.

Nerovnováha svalov a sily – ak uvidíte chlapa, ktorého ruky sú štyrikrát väčšie ako jeho lýtka, stavte sa, že nerobí tréning celého tela. Ak nemáte split poriadne rozložený, môže sa stať, že budete niektorú svalovú skupinu zaťažovať viac, čo nakoniec bude viesť k nerovnováhe, pri ktorej bude jedna svalová partia predbiehať inú. To nebude viesť len k estetickým problémom, ale aj silovým.

Problémy pri vynechaní tréningu – situácia vám nedovolí absolvovať stredajší tréning a to sa potom stane problémom. Keďže pri splite máte celé telo rozdelené do viacerých dní, môže sa stať, že vynechanú partiu už v týždni neprecvičíte a to znamená, že nebude priamo zaťažené trebárs aj dva týždne. Ak by ste ju odcvičili v rámci tréningu na ďalší deň, môže to zase nabúrať proces zotavovania.

PRE KOHO JE TRÉNINGOVÝ SPLIT URČENÝ?

Pre fitness modela/kulturistu – ak by ste radi dvíhali ťažké váhy, pracovali tvrdo na svojich svaloch tvrdo a mali veľkú kontrolu nad tvarovaním vášho tela, skúste sa sústrediť v jednom tréningu na jednu či dve svalové partie.

Pre pokročilého cvičenca – ak už cvičíte dlhšiu dobu a ste verní posilňovaniu tak, že cvičíte viac ako trikrát do týždňa, potom sa držte tréningového splitu. Tréning celého tela zaraďujte len v prípade, že sa chcete rýchlejšie zbaviť podkožného tuku.

Pre ľudí, ktorým tréning celého tela lezie krkom – priznajme si to – tréning celého tela nie je pre každého, nemal ho rád ani Arnold Schwarzenegger. Niektorým ľuďom je z neho ťažko a spôsobuje im nechuť cvičiť. Je totiž náročnejší na kondíciu.

–– pozri aj: Pohľad na tréning celého tela – výhody, nevýhody

Letný režim, pôvodne z : 4.3.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist