Náš Instagram NHL KHL Osobný rozvoj
Vyhľadávanie MENU
 
 
Reklama:
Suplementy 13. 01. 2021

Doplnky výživy, ktoré vám vylepšia náladu

ikonka
Mnohí z nás sú si vedomí toho, že nedostatok určitých živín môže viesť k fyzickým ťažkostiam. Mnoho z nás však nemyslí na to, ako to môže ovplyvniť našu mentálnu stránku. Pomôcť odvrátiť podráždenosť, depresiu či zlú náladu vám pritom môžu aj doplnky výživy.

Zlá nálada a mentálne poruchy môžu mať mnoho rôznych príčin. Je vhodné bojovať proti nimi najmä zdravším životným štýlom, ale vplyv niektorých dokážu obmedziť aj nasledujúce suplementy:

1. 5-HTP
Táto prirodzene sa vyskytujúca aminokyselina podporuje produkciu serotonínu, ktorého nedostatok v tele vedie až k depresii. Jedna štúdia ukázala, že 100 až 300 mg denne tejto látky je efektívnejšie v potláčaní zlej nálady ako placebo. Je prínosom aj pre ľudí s úzkosťou a panickou poruchou. Tento doplnok výživy však nebude efektívny, ak u vás zlú náladu spôsobujú problémy s dopamínom alebo norepinefrínom.

2. Omega-3
Vedci sú presvedčení o tom, že pokles príjmu omega-3 mastných kyselín v modernej strave je jednou z príčin nárastu počtov depresií. Štúdie už dokonca ukázali, že ich príjem má antidepresívne účinky. Jedna štúdia zistila, že na pozdvihnutie nálady stačí denne prijať toľko doplnku výživy omega-3, aby obsahoval 1,5 až 2 gramy EPA.

3. Mučenka
Mučenka upokojuje ľudí, ktorých postihujú stavy úzkosti a napätia, pričom pomáha aj k lepšiemu spánku. Existuje niekoľko presvedčivých štúdií, ktoré ukázali účinok tohto doplnku výživy na pozdvihnutie nálady bez toho, aby mal nejaké problematické vedľajšie účinky. Stačiť by pritom mala dávka 90 mg alebo 45 kvapiek denne.

4. Ľubovník bodkovaný
Okrem svojho vplyvu na tráviaci systém pôsobí aj upokojujúco na vašu myseľ. Znižuje prejavy vážnej depresie a lieči poruchy spánku. Prijať by ste ho mali asi 300 mg trikrát denne. Môže však ovplyvňovať účinnosť množstva liekov, preto ak nejaké lieky užívate, mali by ste jeho príjem konzultovať s doktorom – to by ste mali robiť pri každom novom suplemente.

Nájdete nás na sociálnych sieťach:   Instagram  Facebook  Twitter  YouTube


Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku Nájdete nás aj na Instagrame
© 2013 - 2021 SlovakFitness.sk TOPlist