InstagramFacebookYoutube
Výživa

Lepší spánok – tieto jedlá a nápoje vám k nemu pomôžu

26. marca 2021
Lepší spánok – tieto jedlá a nápoje vám k nemu pomôžu
Dobrý spánok je veľmi dôležitý pre vašu pracovnú i športovú výkonnosť, ako aj pre vaše zdravie. Pomáha predchádzať rôznym ochoreniam, podporuje imunitu a udržuje v zdravom stave váš mozog. Preto je dôležité nepodceňovať ho.

Ak máte však problém skoro zaspať a dopriať si 7-9 hodín neprerušovaného spánku, potom by ste mali zmeniť niektoré svoje zvyky, vrátane výživy. Nasledujúcich 10 jedál a nápojov by vám mali k lepšiemu spánku pomôcť:

1. Morčacie mäso – je to veľmi dobré jedlo na podporenie spánku vďaka vysokému obsahu bielkovín a tryptofánu, ktoré majú schopnosť navodiť u človeka únavu až ospalosť.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Mandle – podobne ako aj niektoré iné druhý orechov obsahujú melatonín, ktorý telu signalizuje, že ste pripravení na spánok. Taktiež sú veľmi dobrým zdrojom horčíka, ktorý podporuje spánok potláčaním stresového hormónu kortizolu a zápalov.

3. Harmančekový čaj – obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú u človeka ospalosť a jeho pitie už preukázalo celkovo vyššiu kvalitu spánku. Pomáha potláčať aj nervozitu a depresie.

4. Tučné ryby – ryby ako tuniak, losos, makrely sú skvelým zdrojom vitamínu D a omega-3 mastných kyselín, ktoré v sebe majú schopnosť podporovať kvalitu spánku.

5. Vlašské orechy – spánok zlepšujú najmä vďaka obsahu melatonínu, horčíka a zdravých tukov, ktoré prispievajú aj k stimulovaniu produkcie serotonínu.

6. Čaj s mučenkou – mučenka obsahuje apigenín, ktorý potláča nervozitu a upokojuje myseľ. Zároveň stimuluje produkciu kyseliny gama aminomaslovej, ktorá tiež uľahčuje zaspávanie navodením pokojnej mysle.

7. Kiwi – toto ovocie obsahuje veľa serotoníninu a antioxidantov, ktoré môžu zlepšovať kvalitu spánku, keď sú prijímané pred odchodom do postele.

8. Višňová šťava – má veľa zdravotných prínosov, ale vášmu spánku prospeje tým, že obsahuje melatonín a horčík, ktoré podporujú kvalitu a dĺžku spánku a bojujú proti nespavosti.

9. Ovsená kaša – obsahuje veľa sacharidov a vlákniny, ktoré u vás navodia pocity ospalosti, keď sa budú prijímať večer. Ovos je zároveň zdrojom melatonínu, o ktorého efekte sme už hovorili.

10. Mliečne produkty – mlieko, tvaroh, biely jogurt, syr cottage sú známe zdroje tryptofánu a vedci ich už spojili so zlepšovaním kvality spánku u dospelých, najmä ak sú spojené s ľahkým cvičením.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist