InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Proteínová voda – módny trend alebo nevyhnutnosť?

07. apríla 2021
Proteínová voda – módny trend alebo nevyhnutnosť?
V posledných rokoch získava na popularite proteínová voda. Je to jednoducho zlúčenina vody a proteínového prášku. otázkou však je, či je to len módny trend alebo nevyhnutnosť. A je vôbec zdravá?

Najpopulárnejším bielkovinovým produktom na celosvetovom trhu je srvátkový proteín, ktorý obsahuje rýchlo sa tráviace bielkoviny, čo z neho robí ideálnu voľbu na raňajky a najmä v období po docvičení. Existujú však aj iné produkty, či už z kravského mlieka alebo iných zdrojov bielkovín.

Proteínová voda je stále len spoznávaným produktom – najmä u nás –, ktorý sa chváli nízkym obsahom kalórií a vysokým obsahom bielkovín. Môže byť tiež obohatená o vitamíny a minerály. Niektoré značky však do nej pridávajú aj menej prospešné ingrediencie, počnúc cukrom až po umelé sladidlá a farbivá.

Článok pokračuje pod reklamou


A hoci obsah týchto látok nie je typicky veľký, ak budete piť tento pohodlný zdroj bielkovín často, môže sa ich príjem nekontrolovane nakopiť.

Aj napriek tomu však proteínová voda – podobne ako každý iný zdroj bielkovín – zostáva užitočným nástrojom pre tých, ktorý potrebujú doplniť bielkoviny pre podporenie svalového rastu alebo chudnutia. Tu sa však hodí povedať, že bielkoviny môžete získať aj z iných zdrojov a často aj lacnejšie.

Preto možno skonštatovať, že proteínová voda môže mať svoju hodnotu, ale pre väčšinu ľudí pôjde o zbytočnosť. Doplniť svoje požiadavky na príjem bielkovín môžete efektívnejšie mnohými inými spôsobmi.

Pri pomere výkon/cena je výhodnejšou voľbou už aj spomínaný srvátkový proteín alebo jeho alternatívy, ktoré si doma alebo v posilňovni môžete namiešať sami a jednou dávkou ískate viac bielkovín.

Tiež netreba zabúdať na pevnú stravu, z ktorej môžete získať dostatok bielkovín, aby ste pokryli svoju dennú potrebu, ak si zvyknete uprednostňovať v strave jedlá bohaté na bielkoviny, ako sú mäso, ryby, vajcia, mliečne produkty, strukoviny či orechy.

Ak sa teda na proteínovú vodu pozrieme triezvo, ide o trendový výrobok, ktorý vám dodá bielkoviny a je za bežných okolností zdraviu neškodný, ale zaplatíte zaň pomerne vysokú cenu. Jedinou jej výhodou je pohodlnosť – prichádza už namiešaná.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist