InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Ako si posilniť mentálne zdravie? Týmito 6 spôsobmi

16. apríla 2021
Ako si posilniť mentálne zdravie? Týmito 6 spôsobmi
Niekedy sa v našich životoch vyskytnú náročné obdobia, ktoré sa podpíšu aj pod zhoršenie nášho duševného zdravia. Negatívne myšlienky, neistota, hnev, stres... to všetko nás môže obrať o radosť zo života. Ako si ju prinavrátiť späť?

Ak chcete byť vo forme nie len po fyzickej, ale aj po mentálnej stránke, mali by ste urobiť prvý krok k posilneniu mentálneho zdravia tým, že využijete niektoré z nasledujúcich šiestich tipov:

1. Zamerajte sa na riešenie, nie problém – každý deň prinesie nejakú výzvu, ktorú treba riešiť, nie nad ňou vyplakávať. Je na vás, ako k nej pristúpite. Je to pod vašou kontrolou. Prečo sa teda nezamerať na riešenie? Nebudete tak lipnúť na negatívach a nebude to tak zaťažovať vaše duševné zdravie.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Skúste techniku nahradenia – ak vás negatívne myšlienky neopúšťajú, skúste ich nahradiť pozitívnym náprotivkami. Ak napríklad máte problém nájsť si zamestnanie, nahraďte vetu „Nikdy si nenájdem prácu,“ vetou „Poskytnem si všetky možné zdroje na to, aby som si prácu našiel.“ Takto si budete trénovať myseľ k myšlienkam, ktoré sú pre vás užitočnejšie.

3. Buďte k sebe milí – je ľahké sa viniť za to, čo vám v živote nevychádza. To vám však nijak nepomôže. Zhlboka sa nadýchnite a nebuďte k sebe príliš kritickí. Môžete kontrolovať len dve veci – váš prístup a vašu snahu. Prečo by ste sa nemohli rozhodnúť pre to, aby ste boli k sebe milší a aby ste naďalej rástli?

4. Veďte si denník – funguje to ako miesto, do ktorého si môžete „vysypať“ vaše myšlienky, čím môžete z vašej mysle dostať veľa negatívneho. Je to akési vyspovedanie sa. Navyše, keď to uvidíte čierne na bielom, pomôže vám to uvedomiť si riešenia, ktoré by vám mohli pomôcť, a identifikovať oblasti v živote, ktorým by ste mali venovať zvýšenú pozornosť.

5. Predstavte si, že vás niekto sleduje – ako by ste reagovali na ťažkú situáciu, ak by ste vedeli, že vás sleduje osoba, na ktorej názore vám záleží? Kričali by ste? Nadávali by ste? Zrútili by ste sa? Alebo by ste vystupovali sebavedomo, vyrovnane a odhodlane? Často vám pozitívne myslenie pomôže naštartovať aj takéto predstieranie.

6. Vyhľadajte odbornú pomoc – ak sa dlhodobo vyrovnávate so zhoršeným mentálnym zdravím, ak pociťuje symptómy, ako sú zmeny nálady, nekontrolovaný apetít, poruchy spánku, pocity menejcennosti, nezáujem o život, mali by ste sa obrátiť na odborníkov, ktorí vám budú vedieť najlepšie pomôcť dostať sa z ťažkej životnej situácie.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist