Motivácia

Výroky legendárneho trénera, ktoré vám pomôžu s tréningom i v živote

09. mája 2021
Výroky legendárneho trénera, ktoré vám pomôžu s tréningom i v živote
John Wooden bol basketbalovým hráčom a trénerom, ktorý doviedol svoje univerzitné mužstvá k 10 celonárodným titulom a siedmim po sebe. Šesťkrát bol najlepším trénerom v Spojených štátoch amerických a ako prvý sa stal členom Basketbalovej siene slávy aj ako hráč, aj ako tréner.

Za jeho úspechmi stála aj jeho životná filozofia, ktorá pomohla k úspechu mnohým ľuďom, ktorí s ním prišli do kontaktu. Považuje sa za jedného z najlepších trénerov histórie a to nikdy neprestal žiť skromne a nikdy sa nenechal zlákať peniazmi ani slávou z profesionálnej NBA.

Z jeho životnej filozofie sa môžu aj dnes učiť mnohí, či už ide o šport alebo život ako taký. Reprezentujú ju aj nasledujúce citáty, ktoré môžu pomôcť aj vám:

„Najlepšia súťaž, ktorú mám, je proti mne, aby som sa stal lepším.“

„Úspech prichádza z vedomia, že ste urobili to najlepšie, čo ste mohli, aby ste sa stali najlepšími, akými ste schopní sa stať.“

„Ak nemáte čas, aby ste to urobili správne, kedy budete mať čas, aby ste to urobili znova?“

„Veci sa vyvinú najlepšie pre tých, ktorí vyťažia to najlepšie z toho, ako sa veci vyvinuli.“

„Čokoľvek v živote robíte, obklopte sa rozumnými ľuďmi, ktorí sa s vami budú hádať.“

„Talent je daný Bohom. Buďte pokorní. Sláva je daná človekom. Buďte vďační. Pýcha je daná sebou samým. Buďte opatrní.“

„Buďte k sebe pravdiví, pomáhajte druhým, robte z každého dňa umelecké dielo, robte z priateľstva umelecký obraz, pite doplna z kníh, budujte si prístrešok pre daždivý deň, ďakujte za svoje požehnania a modlite sa za každodenné navádzanie.“

„Úspech nie je konečný, zlyhanie nie je smrteľné. Je to guráž, ktorá sa počíta.“

„Snažte sa byť najlepší, ako môžete byť. Nikdy sa toho nevzdávajte. Je to vo vašich silách.“

„Akou osobou ste, je omnoho dôležitejšie ako to, akým ste basketbalistom.“

„Nevzdávajte sa svojich snov, inak sa vaše sny vzdajú vás.“

„Nemôžeme mať pokroky bez zmeny, či je to v basketbale alebo v hocičom inom.“

„Celý život je o vrcholoch a pádoch. Nenechajte byť vrcholy príliš vysoké a pády príliš hlboké.“

„Vyžaduje si čas, aby ste vytvorili excelentnosť. Ak by sa dala dosiahnuť rýchlo, dosahovalo by ju viac ľudí.“

„Len robte to najlepšie, čo viete. Nikto nedokáže urobiť viac, ako to.“

„Zlyhanie v príprave je príprava na zlyhanie.“

„Nič nebude fungovať, keď nebudete pracovať.“

„Nie ste zlyhaním, pokiaľ nezačnete za svoje chyby viniť druhých.“

„Nie je to o tom, čo robíte, ale o tom, ako to robíte.“

„Nikdy sa nesnažte byť lepší, ako niekto iný. Učte sa od ostatných a snažte sa byť najlepší, ako viete byť. Vedľajším produktom toho je úspech.“