InstagramFacebookYoutube
Výživa

Z ovocia budete šťastnejší ako zo sladkostí. Prečo ho uprednostňovať?

12. novembra 2021
Z ovocia budete šťastnejší ako zo sladkostí. Prečo ho uprednostňovať?
Zdravá výživa by mala stáť na základoch, ktoré tvoria ovocie a zelenina. Mali by ste pritom obmedzovať cukor a spracované jedlá, teda aj rôzne druhy sladkostí. V tomto článku vám presne prezradíme, prečo by ste ich mali nahradiť ovocím.

Na úvod zaujímavé zistenie štúdie Nemocníc z Bedforshire, ktoré boli zverejnené v Britskom žurnále praktických lekárov. Tá štyri mesiace sledovala 44 subjektov, z ktorých časť jedávala ako snack sladkosti a druhá ovocie, orechy a semená. Okrem toho, že druhá skupina chudla, bola aj šťastnejšia. Úroveň subjektívne vnímaného šťastia sa u nich zvýšila v priemere o sedem percent.

To je však len zlomok odpovede, prečo by ste mali prestať jesť sladké.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako prvé každému napadne, že sladkosti podporujú priberanie, a tak vedú k nadváhe až obezite, ktorá je spojená s cukrovkou a vysokým cholesterolom. Už aj zo spomínanej štúdie je zrejmé, že dochádza aj k zhoršovaniu nálady.

Tam to však nekončí. Nadbytok sladkostí v našej strave zvyšuje riziko rakoviny a dokonca obmedzuje účinnosť niektorých liečebných procedúr rakoviny. Spôsobuje aj chronické problémy, vrátane srdcovocievnych ochorení, a neprospieva tráviacemu zdraviu.

Na druhú stranu, nahradiť sladkosti ovocím a orechmi sa vyplatí, pretože:

1. Znižujú riziko cukrovky – dužina a vláknina spôsobujú, že ovocie má nízky glykemický index. Zároveň obsiahnuté polyfenoly spomaľujú transport cukrov do stien tráviaceho systému. Vďaka tomu je pravidelná konzumácia ovocia spojená s nižším rizikom cukrovky druhého typu.

2. Znižujú riziko rakoviny a chronických ochorení – bojujú proti systémovým zápalom a podporujú produkciu antioxidačných enzýmov, a tak znižujú medzibunkový oxidačný stres spojený s rizikom rakoviny a iných chronických ochorení.

3. Budujú lepšie tráviace zdravie – polyfenoly sú palivom pre zdravé baktérie v našom žalúdku a vláknina spôsobuje, že sme po ich konzumácii sýtejší, čím sa obmedzuje prejedanie a s ním súvisiace tráviaceho komplikácie i priberanie.

4. Chránia nás pred vírusmi – ovocie obsahuje látky, ktoré nie len znižujú zápaly, ale tiež majú priame antivirálne vlastnosti, takže nás lepšie chránia pred rôznymi vírusmi, vrátane vírusu chrípky či koronavírusu, pretože posilňujú imunitný systém.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist