InstagramFacebookYoutube
Tréning

5 najlepších cvikov na ramená pre silnejšiu hornú časť tela

7. 4. 2022
5 najlepších cvikov na ramená pre silnejšiu hornú časť tela
Chcete si vybudovať väčšiu a silnejšiu hornú časť tela? Neoddeliteľnou súčasťou vašej snahy sa stane tréning ramien. Aby bol čo najefektívnejší, mali by ste si vyberať tie správne cviky. A my na tie najlepšie v tomto článku poukážeme.

Vaše ramená sú jednými z najdôležitejších svalov vo vašom tele. Sú zahrnuté v každom pohybe hornej časti tela, a preto je dôležité mať ich zdravé a silné. K tomu vám pomôžu aj nasledujúce cviky:

1. Tlaky s veľkou činkou nad hlavu
Tlaky v stoji alebo tzv. armádne tlaky sú základom pre budovanie silnej hornej časti tela. Keď sa ich naučíte vykonávať správne, budú tým najlepším cvikom pre silu a hmotu ramien. Do cvičenie sa pritom nepriamo v menšej miere zapájajú aj brucho a chrbát, ktoré pomáhajú so stabilitou. Tlaky musia byť pre vás vždy výzvou. Skúšajte 8-10 opakovaní, pričom posledné dve-tri opakovania vám musia robiť problémy.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Z press s jednoručkami
Tento cvik nepatrí do kategórie takých samozrejmých ako ten prvý. Je možné, že ste o ňom ani nepočuli. Z press je variácia tlakov s jednoručkami, pri ktorej sa eliminuje zaťažovanie spodnej časti chrbta a viac práce sa vyžaduje od samotných ramien. Sadnite si na podlahu, nohy majte vystreté pred sebou. Uchopte do rúk dve jednoručky, spevnite brucho a jednoručky vytláčajte nad hlavu tak, aby boli navzájom rovnobežné (dlane smerujú k sebe).

3. Arnoldove tlaky
Tento cvik, ktorý kombinuje tlaky nad hlavu s rotáciou predlaktí, spopularizoval samotný Arnold Schwarzenegger. Vaše ramená stimuluje efektívne z rôznych uhlov a do činnosti zapája aj hornú časť chrbta, najmä, ak je záťaž na jednoručných činkách väčšia.

4. Séria upažovaní a predpažovaní
Najlepší izolovaný cvik na ramená? Nedá sa jednoznačne povedať, či ide o upažovanie, zapažovanie alebo predpažovanie. Najlepšie je spojiť si ich do celku a precvičiť tak všetky tri hlavy deltového svalu. Najskôr tak absolvujte 5 opakovaní upažovaní, potom 5 opakovaní upažovaní v predklone (alternatíva zapažovania na stroji) a nakoniec 5 opakovaní predpažovania. Atakovať tak budete bočnú, zadnú i prednú časť ramien.

5. Krčenie ramien
Samotné ramená zo všetkých cvikov síce zaťažujú najmenej, ale sú veľmi dôležité pre rozvoj trapézov a hornej časti chrbta. Zároveň vám pomáha s držaním tela, vďaka čomu vám viac ramená vyniknú. Či už sa krčenie ramien vykonáva s jednoručkami alebo veľkou činkou, býva najbežnejšie záverečnou súčasťou tréningu ramien.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist