Keďže je príjem bielkovín dôležitý, je aj predmetom množstva informácií. Niektoré rozšírené však nie sú pravdivé. Ak sa niekedy stretnete s nasledujúcimi piatimi, tak vedzte, že ide o mýty. Upozornila na ne Kate Rockwoodova z Prevention.
1. Príjem bielkovín nemá žiaden strop
Hoci vysoký príjem bielkovín sa odporúča, ich trávenie zvyšuje hladinu kysliny močovej v krvi, ktorú sa obličky snažia dostávať preč z tela. Ak obličky preťažíte, môžete si ich poškodiť alebo si rozvinúť dnu.
2. Len z rastlín nezískate dostatok kompletných bielkovín
Pravdou je, že nepotrebujete z jedného jedla získať kompletné bielkoviny, ale stačí ich získať počas celého dňa. A to dokážete aj s rastlinným zdrojmi, ako sú strukoviny, orechy, semená. Hoci menej, ale bielkoviny obsahujú napríklad aj brokolica, špenát či fazuľový výhonok.
3. Syr je skvelým zdrojom bielkovín
Hoci obsahuje veľa bielkovín, má aj veľa sodíka, ktorý neprospieva vášmu srdcovocievnemu zdraviu, kalórií, z ktorých môžete priberať, a nasýtených tukov, ktoré zhoršujú stav vášho cholesterolu. Práve preto by syry nemali byť vašim primárnym zdrojom bielkovín.
4. Bielkoviny zo živočíšnych zdrojov spôsobujú rakovinu
Je to len čiastočná pravda. Nie všetky druhy mäsa sú rovnaké. Tie, ktoré sa spájajú s rakovinou, sú najmä červené druhy a spracované mäso, ako je slanina, klobása, saláma, šunka či sušené mäso. Ak teda chcete získavať bielkoviny zo živočíšnych druhov bezpečne, voľte divoké ryby, morské plody, hydinu, vajcia pred hovädzím či bravčovým mäsom.
5. Suplementy sú skvelou cestou na zvýšenie príjmu bielkovín
Proteínová prášky a proteínové tyčinky sú pohodlným zdrojom bielkovín, ale sú zároveň aj vysoko spracované. Sú plné cukrov alebo iných sladidiel, farbív a konzervantov. Občasne príjem z týchto zdrojov môže byť užitočný, no vyberajte si kvalitné produkty s krátkym zoznamom ingrediencií, o ktorých viete, že sú relatívne bezpečné. Inak uprednostňujte bielkoviny z bežných jedál.
Čítať ďalší článok:
Osem tréningových tipov pre väčšie svaly Zdieľať na Facebooku