InstagramFacebookYoutube
Tréning

Najlepšie tréningy, ktorými môžete doplniť svoj beh

26. 5. 2022
Najlepšie tréningy, ktorými môžete doplniť svoj beh
Chcete si spestriť váš bežecký tréning alebo si ho doplniť o iné formu cvičenia? Potom vám poradíme, ako na to. V tomto článku nájdete päť dobrých možností.

Beh je veľmi dobrý spôsob, ako si posilňovať svoje kardiovaskulárne zdravie a udržovať si zdravú hmotnosť. Ak však pravidelne behávate rovnakú trasu alebo nepoznáte nič iné, okrem behu v miernej alebo nižšej intenzite, mali by ste sa zastaviť a porozmýšľať, či neprišiel čas na to, aby ste svoj režim obohatili o jednu z nasledujúcich tréningových metód.

Tabata

Intervalový tréning je veľmi dobrý pre efektívne posilnenie svalov, kondície i zlepšenie rýchlosti vášho behania. Aj po jeho skončení bude vaše telo ešte hodiny spaľovať kalórie. Jedným zo známych protokolov intervalového cvičenia ja Tabata, pri ktorej striedate intervaly 20 sekúnd práce na maximum s 10 sekundami prestávky alebo nízkej aktivity. Pri behu to môžete aplikovať tak, že 20 sekúnd budete šprintovať naplno, 10 sekúnd sa pomaly prechádzať. Toto zopakujte osemkrát a celý tréning máte za sebou za štyri minúty.

Článok pokračuje pod reklamou


Beh do schodov

Beh do schodov posilní vaše nohy, explozívnu silu a viac do behania zaangažuje stabilizačné svaly. Nehovoria o tom, ako vám zlepší kondíciu. Stačí vám k bežnému rozpisu pridať 10 minút behu do schodov. Dole schodmi využívajte chôdzu.

„Rebrík“

Bežte dve minúty v rýchlosti 10 km/h, potom ďalšie dve minúty v rýchlosti 12 km/h, potom ďalšie dve minúty v rýchlosti 14 km/h a zvyšujte rýchlosť o dva km/h na dvojminútové segmenty až dovtedy, kým určitú rýchlosť nezvládnete udržať celé dve minúty. Potom na pár minút zvoľnite, vydýchajte sa pri nízkej intenzite a tento „rebrík“ zopakujte znova.

Beh do kopca

Pridanie sklonu vám jednoduchým spôsobom zvýši intenzitu vášho behu, a tak budete páliť viac kalórií. Okrem toho si však zlepšite aj silu svojich nôh. Nájdite si kopec, do kopca behajte, z kopca kráčajte a párkrát to zopakujte.

Beh so záťažou

Dodatočná záťaž bude nútiť telo využívať pri behu viac energie a tiež ňou budete budovať silu. Táto metóda je však pre skúsených bežcov, ktorí si vedia dať pozor na dobrú techniku a výber vhodnej záťaže, pretože je to vyššie riziko zranenia. Začínajte s minimálnymi váhami a postupne ich zvyšujte na nie viac ako 10 % vašej telesnej hmotnosti. Umiestniť ich môžete na členky, predlaktia alebo si obliecť záťažovú vestu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist