InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Prečo vás disciplína dovedie ďalej ako motivácia?

20. novembra 2022
Prečo vás disciplína dovedie ďalej ako motivácia?
Mnoho ľudí má vo svojom živote stanovené ciele, či už v pracovnom alebo súkromnom živote. Mnohí však nedosahujú úspech aj preto, že sa príliš spoliehajú na motiváciu. Tá je základom, ale skutočne ďaleko vás dovedie niečo iné – disciplína.

Prečo je disciplína, pri ktorej plníte svoje povinnosti bez ohľadu na okolnosti, pre dosahovanie vašich cieľov dôležitejšia ako motivácia, vám prezradí nasledujúcich päť dôvodov.

Motivácia kolíše

Motivácia je vo svojom prirodzení ako vietor – neustále sa mení. A pre vás nie je dobré, ak sa budete snažiť ťažiť len z momentu, keď vám vietor fúkne do plachiet. Z motivácie môžete ťažiť v určitý moment, ale nie je dlhodobým a konzistentným riešením. Naopak, disciplína je schopná vás krok po kroku doviesť až k cieľu bez ohľadu na to, ktorým smerom vietor fúka.

Článok pokračuje pod reklamou


Disciplína poráža prokrastináciu

Ak sa príliš spoliehate na motiváciu, skončíte nepripravení na okamihy, keď podľahnete čaru prokrastinácie, pri ktorej robíte všetko možné okrem toho, čo by ste mali robiť. Keď budete disciplinovaní, budete sa konštantne hýbať vpred bez ohľadu na vonkajšie rozptýlenia.

Vôľa vás zradí

Vôľa vám môže dodať šťavu, aby ste sa hýbali vpred. Sila vôle sa však nemôže preceňovať. Aj ona má svoje hranice a často je prvá, ktorá sa vyčerpá, keď sa stretnete so zlyhaniami. Je náročné držať sa svojich cieľov, keď máte dojem, že u vás nič nefunguje. Disciplína zaistí, že nebudete myslieť na očakávania. Jednoducho sa budete držať svojho cieľa a plánu, ktorý vás k nemu skôr či neskôr dovedie.

Zvyky sú mocnejšie

Náš mozog potrebuje čas, aby si zvykol na zmeny v našom životnom štýle. Ak sa budeme spoliehať len na motiváciu, nedokážeme sa zmien držať dlhodobo. Dôležité je vybudovať si zvyky, k čomu vám pomôže práve disciplína.

Disciplína vedie k motivácii

Bez ohľadu na to, v čom chcete dosiahnuť úspech, dôležité bude robiť veci, ktoré k nemu vedú, na každodennej báze. Musíte ich robiť aj vtedy, keď sa vám nechce. Ako prvý impulz k tomu je, že tie činnosti robiť začnete. Tento prvý disciplinovaný krok vo vás môže vyvolať motiváciu, vďaka čomu nakoniec danú činnosť dokončíte ľahšie, ako ste predtým očakávali.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist