InstagramFacebookYoutube
Výživa

10 skvelých zdrojov draslíka, ktorý prospeje srdcu i svalom

6. 1. 2023
10 skvelých zdrojov draslíka, ktorý prospeje srdcu i svalom
Ak vám záleží na vašom srdcovocievnom zdraví, potom si musíte dať pozor na to, aby ste prijímali dostatok draslíka. Tento minerál má však prospešné účinky aj na svaly a nervový systém. Kde ho nájsť v najlepšom zastúpení?

Ak ste dospelý človek, denne by ste mohli potrebovať prijať až 4700 miligramov draslíka. Minimálne sa odporúča prijať 3400 miligramov, ak ste mužom, a 2600 miligramov, ak ste ženou.

Ak ho nebudete mať dostatok, môže sa vám zvýšiť krvný tlak a môžete tým ohrozovať svoje srdce. Vysoký nadbytok zase môže viesť k abnormálnemu srdcovému tepu. Preto je dôležité to s ním ani nepreháňať. Ak však hľadáte najlepšie zdroje, potom medzi ne patria tieto potraviny:

Článok pokračuje pod reklamou


Biela fazuľa – väčšina strukovín je bohatá na draslík, vrátane hrachu, šošovice, arašidov a fazule. Najlepším zdrojom z nich je biela fazuľa, ktorý na 100 gramov obsahuje úctyhodných 1540 miligramov draslíka.

Avokádo – okrem zdravých tukov a vlákniny, obsahuje aj veľké množstvo draslíka – jedno priemerne avokádo vám poskytne až 839 miligramov tohto minerálu.

Listová zelenina – tmavá listová zelenina, ako je špenát, je skvelým zdrojom draslíka. Jedna šálka vareného špenátu obsahuje až 839 miligramov draslíka a tiež asi 60 % odporúčaného denného príjmu vitamínu A.

Červený melón – obsahuje meď, vitamíny B5 a C, no aj veľa draslíka – na 100 gramov ho v ňom nájdete v dávke 112 miligramov. Priemerný melón váži 8-9 kilogramov.

Sladké zemiaky – obsahuje veľa horčíka, vitamínu B6 i draslíka. Ten v jednej šálke varených sladkých zemiakov predstavuje až 950 miligramov, čo je viac ako pätina odporúčaného denného príjmu.

Banány – sú populárnym zdrojom draslíka, keďže jeden priemerne veľký banán vám poskytne 400 až 500 miligramov draslíka.

Hlúbová zelenina – šálka pak choi obsahuje až 631 miligramov draslíka. U nás bežnejšia ružičková kapusta zase 450 miligramov a taká brokolica 230.

Sušené marhule – sú užitočné ako ľahký snack alebo súčasť ovsenej kaše. Len hrsť vám poskytne asi sedem percent odporúčanej dennej dávky draslíka. 30 gramov sušených marhúľ ho obsahuje až 350 miligramov. K tomu poteší aj obsah vitamínu A.

Pomarančová šťava – citrusové ovocie je vo všeobecnosti dobrým zdrojom draslíka, no šťava z pomaranču má ešte väčší potenciál. Jedna šálka obsahuje až 496 miligramov draslíka, čo je viac ako 10 percent odporúčaného denného príjmu.

Tuniak – väčšina druhov mäsa sú dobrými zdrojmi draslíka. Napríklad hovädzie ho na 100 gramov obsahuje až 302 miligramov. Ešte lepšie môžu byť morské plody a ryby. Tuniak obsahuje na 100 gramov až 490 miligramov sodíka a k tomu zdraviu prospešné omega-3 mastné kyseliny.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist