InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Ako zabrániť strate svalov počas chudnutia? Nezabúdajte na toto

5. 2. 2023
Ako zabrániť strate svalov počas chudnutia? Nezabúdajte na toto
Keď sa ľudia snažia schudnúť, ich prioritou je zbaviť sa čo najväčšieho množstva podkožného tuku v čo možno najkratšom čase. Nevyhnutnou súčasťou tohto procesu je však aj strata svalov, čo je jav nechcený. Nie je ľahké jej úplne zabrániť, no môžete ju obmedziť.

Už poznáme osvedčené stratégie, ktoré pomôžu znížiť negatívny vplyv chudnutia na objem svalovej hmoty. Treba chudnúť pomaly s malým denným kalorickým deficitom (okolo 300-500 kalórií), venovať sa posilňovaniu a jesť veľa bielkovín.

Novšie poznatky však dodávajú jednu kľúčovú vec, ktorá má prekvapivo veľký vplyv na to, že so spaľovaním tukov nebudete strácať aj veľké množstva svalov. A často je to vec podceňovaná – dostatok spánku.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedci vedení Arletou Nedeltchevovou skúmali vplyv spánku na chudnutie u dvoch skupín – v jednej ľudia spávali 8,5 hodiny za noc, v druhej iba 5,5 hodiny. Obe dva týždne dodržiavali rovnajú diétu s obmedzeným príjmom kalórií.

Výsledok?

Skupina, ktorá mala kvalitný a dlhší spánok, prišla pri chudnutí o 1,4 kilogramu tuku a 1,4 kilogramu svalovej hmoty. Nie je to pekné číslo, ale pozrime sa na druhú skupinu. Ľudia, ktorí spávali málo, schudli asi 0,45 kilogramu tuku a viac ako 2,27 kilogramu svalov. Prišli teda o 55 % menej tukov, ale až o 60 % viac svalov!

Obe skupiny prišli o väčšie množstvo svalov preto, lebo sa počas chudnutia nevenovali posilňovaniu a nejedli väčšie množstvo bielkovín. Vedcom však išlo o niečo iné a aj ukázali, že ľudia s nedostatočne kvalitným spánkom prichádzajú o viac svaloviny. A ešte k tomu o menej tukov.

Pre vás to znamená, že ak máte dostatok bielkovín v strave a pravidelne posilňujete, mali by ste sa zamyslieť aj nad tým, či dostatočne dlho a kvalitne spávate a prestať spánok podceňovať. Jeho nedostatok môže spôsobiť, že pri chudnutí prídete o väčšie množstvo svaloviny. Nehovoriac o tom, že spánok je dôležitý aj pre iné dôležité procesy.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist