Jeden pohár vína na konci každého dňa sa možno zdá ako neškodný, no podľa štúdie uverejnenej v žurnále PLOS Medicine, v ktorej sa analyzovali údaje o konzumácii alkoholu u takmer 21 000 ľudí zo Spojeného kráľovstva, už sedem jednotiek alkoholu týždenne (56 g) zvyšovalo hladinu železa v mozgu.
Vyššia hladina železa bola pritom situovaná v oblastiach bazálnych ganglií, čo je podľa autorov štúdie spojené so zhoršovaním kognitívnych funkcií.
Tieto zistenia naznačujú, že už aj pitie alkoholu s mierou je potenciálnym rizikom pre zdravie mozgu a môže viesť k úpadku jeho funkcií.
Zvýšenie hladiny železa v mozgu pritom nie je jediným dôvodom na znepokojenie, pokiaľ ide o pitie alkoholu a jeho vplyv na zdravie.
V magazíne theHealthy pripomínajú, že pitie červeného vína by mohlo mať vďaka obsahu antioxidantov priaznivý vplyv na znižovanie zápasov a posilňovanie zdravia srdca, no pravidelné pitie by mohlo negatívne ovplyvňovať zdravie inými spôsobmi.
Aj keď sa môže zdať, že vám alkohol pomáha zaspať, v skutočnosti má na váš spánok negatívny vplyv. A to bez ohľadu na to, či ste pili viac alebo menej.
Alkohol tiež môže viesť k nervozite, podráždenosti a depresii napriek tomu, že sa spočiatku môže prejavovať zlepšenou náladou.
Pitie alkoholu vo väčších množstvách pritom ohrozuje aj stav vášho žalúdka a pečene. Spôsobuje zápaly, ktoré môžu viesť k bolesti a aj k vážnejším problémom, ako sú vredy či poškodenie pečene.
Čítať ďalší článok:
Tréning celého tela na 20 minút len s využitím obojručnej činky Zdieľať na Facebooku