InstagramFacebookYoutube
Tréning

Aké prínosy má kalistenika? Prinášame aj vzorový tréning

9. 3. 2023
Aké prínosy má kalistenika? Prinášame aj vzorový tréning
Chcete mať kondíciu a budovať svaly, ale nechcete chodiť do komerčnej posilňovne a investovať peniaze do vlastnej? Potom skúste kalisteniku. Umožní vám precvičovať svaly len s využitím váhy vlastného tela.

Aké prínosy má kalistenika?

Páli kalórie – cvičenie s váhou vlastného tela môže stimulovať pálenie tukov výraznejšie ako cvičenie s činkami či strojmi, pretože sa do cvičenia zapája viac svalov, vrátane stabilizačných.

Je flexibilná a zlepšuje flexibilitu – flexibilita kalisteniky spočíva v tom, že ju môžete robiť prakticky kdekoľvek. Zároveň zlepšuje flexibilitu vášho tela, ktorá je často pri cvičení prehliadaná. Zlepšuje stabilitu kĺbov a rozsah pohybu.

Článok pokračuje pod reklamou


Zlepšuje vytrvalosť a silu – väčšina kalistenických cvikov je viackĺbových a ich pravidelným cvičením budujete silu celého tela, hoci možno nie tak rýchlo ako s cvikmi s činkami. Keďže pri cvičení s vlastnou váhou tela robíte typicky viac opakovaní, zlepšujete aj svalovú vytrvalosť.

Zlepšuje stav kĺbov – keďže množstvo kalistenických cvikov je funkčných, koordinujete pri nich pohyb s aktiváciou svalov u mnohých kĺbov. Vďaka tomu si posilňujete aj svaly v okolí kĺbom, ktoré sú tak stabilnejšie a lepšie chránené pred prípadnými úrazmi.

Spevňuje stred tela – prakticky pri každom kalistenickom cviku zapájate do činnosti aj svaly stredu tela. Keďže si vyžadujú jeho väčšie zapojenie, tým ho aj viac posilňujete. To vám pomôže mať odolnejší stred tela, zdravšiu chrbticu i vyrysovanejšie tehličky.

Je lacná – potrebujete len minimálne investície na to, aby ste si vyskladali efektívny kalistenický tréning. Často stačí investovať len do hrazdy, aby ste mohli precvičovať chrbát s bicepsmi. Pri troche improvizácie nie je potrebná ani ona.

Vzorový kalistenický tréning

Nasledujúci tréning je ukážkou toho, ako môžete pomocou kalisteniky posilniť svaly celého tela a podporiť spaľovanie tukov. Zahŕňa sedem cvikov, ktoré robíte po tri série s cieľom urobiť v každej 12 opakovaní. Ak ste začiatočníkom, pri niektorých cvikoch to pre vás môže byť výzva. Napríklad zhyby tak môžete cvičiť do zlyhania, aj keby malo prísť po treťom či štvrtom opakovaní.

Medzi jednotlivými cvikmi oddychujte 60 sekúnd a po tréningu nezabudnite na strečing. Tréning môžete cvičiť tri až štyrikrát týždenne, ale nie dva dni po sebe. Minimálne jeden deň si vždy vyhraďte na regeneráciu.

Kalistenický tréning
Cvik Série Opakovania
Zhyby 3 12
Kľuky 3 12
Drepy s výskokom 3 12
Zhyby podhmatom 3 12
Skracovačky 3 12
Angličáky (burpees) 3 12
Doska 3 30-60 sekúnd



Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist