Tak ako všetky ostatné minerály, aj horčík je možno získať z bežných potravín. Najviac ho nájdeme v tmavej listovej zelenine, no obsahuje ho aj fazuľa, orechy, semená, losos, hovädzina, kuracie prsia, avokáda, banány či zemiaky.
Často ho však zo stravy najmä fyzicky aktívni ľudia nemusia získať v dostatočnej miere. Nie len pre nich je vhodným nástrojom na doplnenie jeho hladiny suplementácia. Bežné doplnky výživy obsahujú 200 až 400mg horčíka na jednu dávku. Mali by sa užívať s jedlom a najlepšou formou je magnesium citrát, ktorý má lepšiu absorpciu.
Prínosy užívania magnézia (horčíka)
Zvýšená aeróbna kapacita – vedci zistili, že horčík pomáha významne zlepšovať aeróbnu cvičebnú kapacitu počas vysoko intenzívnych fyzických aktivít.Zlepšenie okysličovania svalov – rovnakí výskumníci sa zamerali aj na hladinu okysličovania svalov a zistili, že u zdravých športovcov bolo bádať zlepšenia už po štyroch týždňoch každodenného užívania horčíka.
Podpora svalovej sily – testosterón je hormón, ktorý podporuje svalový rast, silový rast a pálenie tukov. Jeho nedostatok brzdí pokroky v týchto smeroch a neprospieva ani libidu a kostiam. Športovci, ktorí nemajú dostatok horčíka, majú vyššie riziko nedostatku testosterónu.
Zlepšenie krvného tlaku – horčík má významný vplyv aj zníženie krvného tlaku. Zmena sa zaznamenala v prípadoch, ak mal človek predtým nízko hladinu horčíka alebo zdvihnutý krvný tlak (140/90 a vyššie).
Posilnenie mentálneho zdravia – nízka hladina horčíka je spojená s nízkou hladinou spomínaného testosterónu, ktorého nízka hladina sa zase spája s horšou náladou, podráždenosťou či depresiou. Horčík preto priaznivo pôsobí aj na mentálne zdravie človeka.
Čítať ďalší článok:
Tri rýchle recepty na zdravú a chutnú večeru Zdieľať na Facebooku