InstagramFacebookYoutube
Tréning

Vyhnite sa zraneniu pri behu vďaka týmto tipom

10. 4. 2023
Vyhnite sa zraneniu pri behu vďaka týmto tipom
Teplejšie počasie tiahne viac ľudí trénovať von. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí si radi zabehajú na čerstvom vzduchu, tak by vás určite nepotešilo, ak by sa jeden z behov zmenil na katastrofu v podobe utrpenia zranenia. Vyhnite sa tomu.

Behanie vonku vám poskytne príležitosť vystaviť sa slnenému svetlu, vďaka čomu získate viac vitamínu D. Zároveň pomôže prečistiť myseľ a to najpodstatnejšie – poskytne vám kvalitný tréning. Viacero faktorov však zvyšuje riziko poranenia, ktoré sa dá obmedziť aj dodržiavaním nasledujúcich piatich tipov.

Na nové tenisky si zvykajte pomaly

Mnoho bežcov začne bežeckú sezónu s novým párom tenisiek. Ak je to aj váš prípad, zabehnite ich pomaly. Vaše telo si bude musieť zvyknúť na novú obuv, ktorá bude vytvárať odlišné tlaky na chodidlo. Niekto tento prechod absolvuje tak, že nejaký čas strieda beh s novými teniskami a beh so starými. A hoci sa to môže zdať ako maličkosť, štúdie ukazujú, že zranení bežci majú typicky v svojich teniskách nabehaných menej kilometrov ako tí nezranení.

Článok pokračuje pod reklamou


Zvážte svoju kondičnú úroveň

Je to samozrejmé, ale treba to zdôrazniť. Skúsenejší bežci majú nižšiu pravdepodobnosť zranení. Hneď ako však začnú so súťažením, pravdepodobnosť ich zranení sa približuje aj začiatočníkom v kondičnom behaní. Dôvod je jednoduchý – prílišná horlivosť. Zvážte teda svoju kondičnú úroveň a tomu prispôsobte svoje behy. Začnite krátkymi behmi s nižšou intenzitou a postupne, ako sa vaša kondička bude zlepšovať, robte pokroky aj vo svojom tréningu.

Dajte si pozor na kilometre

Vo vašom pláne máte zabehnúť 5 kilometrov. Zabehnete ich, ale hudba vás nabudila, počasie je pekné, a tak pokračujete v behu až do vyčerpania. Keď to urobíte raz za čas, tak to nevadí. Ak to však budete robiť príliš často, zvýši sa pravdepodobnosť zranenia z preťaženia. Snažte sa týždenne nezvyšovať množstvo zabehnutých kilometrov o viac ako 20 % oproti tomu, koľko behávate bežne. Nezabúdajte, že vaše telo potrebuje aj oddych.

Počúvajte varovné signály

Ak ste nejaký čas nebehali alebo zintenzívňujete svoj tréning, môžete sa postretnúť s bolesťou. Treba však vedieť oddeliť, či ide o bolesť svalov zvykajúcich si na záťaž alebo či nejde o signál nejakého poranenia. Ak sa bolesť zvyšuje, je to signál, že niečo nie je v poriadku. Ak bolesť neodznie do niekoľkých dní, mali by ste si dať s behom pauzu. Ak bolesť neustúpi ani potom, treba navštíviť lekára.

Neprestávajte so silovým tréningom

Výbornou prevenciou voči zraneniam pri behu i vo všeobecnosti je posilňovane. Je dôležité, aby ste aspoň dva- až trikrát týždenne cvičili s činkami, prípadne vlastnou váhou. Necvičte pritom iba cviky na nohy, ako sú drepy, výpady, výpony. Zamerajte sa aj na precvičenie brucha, chrbta, hrudníka, ramien a rúk. S vlastnou váhou tela zase môžete cvičiť aj plyometrické cviky, ako sú výskoky na debnu, korčuliar, poskoky znožmo a podobne.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist