InstagramFacebookYoutube
Motivácia

V akých prípadoch je vynechanie tréningu vítané?

9. 4. 2023
V akých prípadoch je vynechanie tréningu vítané?
Sebadisciplína je cestou k úspechu nie len pri cvičení. Je dobré, ak si zodpovedne idete za svojím cieľom a robíte všetko, čo môžete, aby ste tréningy nevynechávali. Niekedy však vynechanie tréningu môže byť rozumnejšou voľbou.

Pre vaše napredovanie je dôležité, aby ste k cvičeniu pristupovali konzistentne a dodržovali svoj plán. Nasledujúci dôvody vám však dajú akceptovateľné ospravedlnenie toho, že tréning vynecháte. Len sa uistite, že ich nebudete využívať ako výhovorky.

Trápi vás poranenie

Toto by mala byť samozrejmosť, no mnohí cvičenci dokážu cvičiť aj cez zranenia. Tu však neplatí to staré „bez bolesti nebudú prírastky“. Stav zranenia si môžete zhoršiť a tým sa vyradiť z cvičenia na dlhšie obdobie. Každému poraneniu musíte venovať pozornosť a nezapájať sa do aktivít, ktoré by ho mohli zhoršiť.

Článok pokračuje pod reklamou


Máte symptómy choroby

Cvičením si viete podporiť imunitný systém, ale keď na vás niečo lezie, mali by ste k nemu pristupovať s opatrnosťou. Pravidlom je, že ak sa cítite nekomfortne od krku dole, mali by ste si dať nejaký čas od fyzickej aktivity pauzu. Cvičiť so zapchatým nosom je v poriadku, no ak sú symptómy choroby pod krkom, tréning radšej vynechajte.

Prehnali ste to s alkoholom

Ak ste si večer pred tréningovým dňom vyrazili z kopýtka a ráno ste sa zobudili s „opicou“, máte povolenie vynechať tréning. Alkohol nespôsobuje len dehydratáciu, ale negatívne ovplyvňuje aj výkonnosť, reakčný čas a koordináciu. Tým sa u vás zvyšuje riziko zranenia a znižuje kvalita tréningu. Ak predsa len chcete cvičiť, zvoľte radšej nízko intenzívnu aktivitu, ako je prechádzka, ktorá nezhorší bolesti hlavy alebo žalúdočné problémy.

Trápi vás veľký stres

Hoci niektorí ľudia využívajú tréning ako formu vyventilovania sa od psychického napätia, niektorým ľuďom nevyhovuje tréning pod stresom. Ak pociťujete veľký stres a váš normálny tréning vám pripadá veľmi ťažký, urobte krok vzad a doprajte si fyzické voľno. Myseľ si môžete uvoľniť aj dychovými cvičeniami, jogou, meditáciou či prechádzkou na čerstvom vzduchu.

Už dlhšie ste nemali voľný deň

Ak ste v tréningovej snahe poctiví a trénujete tvrdo každý deň, mali by ste myslieť aj na dni voľna. Minimálne jeden celý deň by ste mali vynechať tréningy, aby vaše telo dostalo príležitosť na úplnú regeneráciu a bolo efektívnejšie počas ďalšieho týždňa. Stále sa počas tohto dňa môžete prechádzať alebo sa venovať strečingu.

Je už neskorý večer

Ak ste cez deň nestíhali cvičiť a chceli by ste tréning absolvovať večer, dvakrát si to premyslite. Spánok je dôležitý pre regeneráciu svalov, manažment telesnej hmotnosti a fungovanie mozgu. A hoci večerné cvičenie môže byť v poriadku, vyvarujte sa mu 2-3 hodiny pred spaním, lebo budete mať problémy zaspať.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist