InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Ashwagandha a 5 preukázaných prínosov tohto doplnku

31. 5. 2023
Ashwagandha a 5 preukázaných prínosov tohto doplnku
Medzi doplnky výživy, ktorých popularita v posledných rokoch stúpala, patrí aj Ashwagandha. Prišiel čas, aby sme sa pozreli na jej hlavné prínosy.

Ashwagandha je adaptogénna bylina, ktorá má ako silný antixidant význam pre ľudský organizmus. Aj preto sa využívala v tradičnej medicíne na zlepšenie energie, posilnenie zdravia, redukciu zápalov a duševných problémov. Jej extrakt sa považuje za jeden z najefektívnejších doplnkov výživy na trhu. Pre aktívnych ľudí ponúka nasledujúce prínosy:

Zvyšuje svalovú hmotu a silu

Budovanie sily je cieľom mnohých návštevníkov posilňovne, pretože zlepšuje výkonnosť i vedie k väčšej svalovej hmote. Vedci prišli na to, že Ashwagandha by mohla byť prínosom pre oboje. Dve 300mg dávky denne viedli k významnému nárastu sily, svalovej hmoty a poklesu telesného tuku v porovnaní so subjektmi v kontrolnej skupine. Výskumné obdobie trvalo osem týždňov.

Článok pokračuje pod reklamou


Zlepšuje vytrvalosť

Aj športovci, u ktorých je dôležitá vytrvalosť, môžu čerpať prínosy tohto doplnku výživy. Výskum z Indie to skúšal overiť na elitných cyklistoch, ktorí užívali 500 mg Ashwagandhy dvakrát denne. Po ôsmich týždňoch mali lepšie aeróbne hodnotenia ako cyklisti, ktorí užívali placebo. Dlhšie tam dokázali podávať maximálne výkony.

Redukuje stres a nervozitu

Psychický, emočný či fyzický stres je na vzostupe. Zníženie hladiny stresového hormónu kortizolu pritom zlepšuje koncentráciu na výkon i samotný výkon u športovcov. Ashwagandha má potenciál tomu napomôcť. Štúdia indických vedcov z roku 2012 ukázala, že 300mg extraktu z tejto byliny užívaných 60 dní významne zredukovalo stres i nervozitu.

Zlepšuje spánok

Pre regeneráciu, výkonnosti i zdravie je dôležité, aby sme sa dobre vyspali. Mnoho ľudí má však so spánkom problémy. Dobrou správou je, že podľa ďalšej indickej štúdie z roku 2016 dokáže Ashwagandha u zdravých ľudí i ľudí trpiacich nespavosťou zlepšiť rýchlosť zaspávania, kvalitu spánku, jeho dĺžku i pocity po zobudení.

Zvyšuje hladinu testosterónu

Prirodzená hladina testosterónu vekom klesá, pričom nízka hladina vedie k podráždenosti, únave, strate svalovej hmoty či k strate libida. Štúdia z roku 2019 zverejnená v Americkom žurnále mužského zdravia prišla so zistením, že Ashwagandha počas 16 týždňov užívania zvýšila hladinu testosterónu o 15 percent. Ak je to vaším cieľom, denná dávka by mala byť 300 až 600 mg.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist