InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Bez správneho stravovania sa do formy nedostanete

Autor: PR článok  /   24. júla 2023
Bez správneho stravovania sa do formy nedostanete
Zdroj foto: Prostock-studio / Shutterstock.com


Všimli ste si, že v nadpise nebolo použité slovo „chudnutie”, ale ani fráza „zdravé stravovanie”? V tejto oblasti totiž vládne veľa mýtov, ktorými sa žiaľ mnohí riadia. Osveta je preto nesmierne dôležitá, ba až kľúčová. Správne stravovanie nie je o hladovaní a rovnako neplatí ani to, že musíme jesť výhradne zdravé veci a akékoľvek iné jedlo predstavuje nehorázny prehrešok. Stačí poznať jednoduché princípy a vhodné doplnky výživy, aby sme sa naozaj stravovali tak, ako si to naše telo žiada.

Nehladujte!

Ak sa aspoň do istej miery zaujímate o športovanie, fitness a zdravý životný štýl, tak prirodzene viete, že keď zo seba vydáte energiu pri športovej aktivite, tak ju vskutku potrebujete doplniť späť a nie je nutné ísť do výrazného kalorického deficitu. A aj pokiaľ nešportujete, či už preto, že vás obmedzuje zdravie, stále nemáte dôvod pri diéte hladovať. Nie je to správna cesta pre vás ani pre vaše zdravie.

Oveľa lepšie je zamerať sa na vyváženosť stravy, aby obsahovala to, z čoho si telo zoberie potrebné živiny. Prípadne môžete jedálniček oživiť o výživové doplnky, samozrejme v únosnej miere. Napríklad proteíny na chudnutie môžu byť cennou podporou pri snahe dostať sa do formy a pritom zhodiť prebytočné kilogramy. Pre naštartovanie regenerácie po tréningu zase môžete užívať vetvené aminokyseliny (BCAA) v tekutej, práškovej alebo tabletovej forme.

Vhodný mix

Strava by teda mala byť bohatá a pestrá, práve pri nej sa všetko začína a končí. Platí to aj pre aktívnych športovcov. Hladný nepodáte poriadny výkon, rovnako sa pri hladovaní nedostaví ani želaný pocit pri regenerácii a zotavovaní sa po športovej aktivite.

Ako sme už uviedli, dôležitý je okrem iného aj prísun proteínov, ktoré môžeme označiť za základnú stavebnú jednotku svalov i ako pomyselné palivo pre organizmus. Samozrejme, proteíny sa nachádzajú aj v potravinách, napríklad v mäse, mliečnych produktoch a podobne. Avšak vo vyváženej strave by nemalo dominovať čisto len mäso.

Práve preto sú tu spomínané výživové doplnky, pričom takéto proteíny môžu zohrávať rolu aj pri procese spaľovania tukov a chudnutí. Zvlášť, ak obsahujú látku nazývanú karnitín, ktorá je pri chudnutí veľmi cenná a prospešná. Môže ísť aj o špecifické proteíny pre ženy s upraveným zložením a s intenzívnejším zameraním na chuť.

Je to o balanse

Pochopiteľne, chudnutie nie je výhradne len o športe, ani výhradne len o strave či konzumácii proteínov na chudnutie. Preto, keď si vo fitness centre vezmete do rúk kettlebell a budete sa chystať robiť drepy či swingy, myslite aj na to, čo po tréningu zjete a či dáte telu to, čo naozaj potrebuje.

Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist