Sú veci, ako je váš vek či genetika, ktoré vplývajú na vaše zdravie, no ovplyvniť ich nemôžete. Nad niektorými faktormi však máte kontrolu. Ak chcete byť zdraví, držte sa týchto rád:
Pravidelne sa hýbte – pohyb vám pomôže k udržaniu zdravej hmotnosti, dodá vám energiu, zlepší náladu. Cvičenie aj v menšej miere zlepší vaše srdcovocievne zdravie, posilní svaly a kosti, zníži riziká chronických ochorení, ako je cukrovka, a podporí činnosť mozgu.
Jedzte menej spracovaných jedál – vysoko spracované potraviny (sladkosti, slané, spracované mäsá, polotovary) obsahujú ingrediencie, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie, ako sú cukri, umelé sladidlá a farbivá, sodík, trans tuky a rôzne konzervačné látky.
Klaďte dôraz na kvalitný spánok – spánok je dôležitý pre všetky procesy v našom tele, dochádza počas neho k regenerácii buniek i obnovovaní energie. Nedostatok spánku je spojený s vyššími rizikami srdcovocievnych ochorení, cukrovkou, duševnými poruchami i oslabeným imunitným systémom.
Pite veľa vody – voda je dôležitá pre všetky funkcie nášho tela a bez jej dostatku telo nefunguje optimálne. Muži by mali prijať aspoň 13 pohárov vody denne, žeby 9. Fyzicky aktívnejší jedinci by mali piť ešte viac. Väčší príjem si vyžiadajú aj teplejšie prostredie, choroba či tehotenstvo.
Obmedzte fajčenie a alkohol – ak fajčite, zvážte, že s tým úplne seknete. Je preukázané, že fajčenie zvyšuje riziká srdcovocievnych ochorení, mŕtvice, respiračných problémov i rakoviny. Alkohol zase obmedzte na minimum, pretože zaťažuje orgány a zvyšuje riziko rakoviny i duševných problémov.
Monitorujte svoje miery – priebežne by ste mali poznať svoju hmotnosť, aby ste vedeli reagovať na priberanie. Zároveň je však dobré merať si krvný tlak, čo sa dá poľahky aj doma, a aj hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Nevynechávajte preventívne prehliadky – preventívne prehliadky u doktorov sú možno pre niektorých ľudí nepríjemnosťou, ale proaktívny prístup k vášmu zdraviu sa môže vyplatiť skorou diagnostikov nejakých problémov, ktoré by sa bez ďalšieho riešenia mohli zhoršiť.
Vyhýbajte sa stresu – krátkodobý stres môže byť užitočný, ale chronický stres negatívne vplýva na duševné, emocionálne i fyzické zdravie. Zvyšuje riziko depresie, oslabeného imunitného systému, srdcovocievnych ochorení. Manažovať ho pomáhajú meditácia, dychové cvičenia, fyzické cvičenie, kreatívne hobby, joga a podobne.
Obmedzte rizikové aktivity – o fajčení, alkohole a spracovaných jedlách tu už reč bola, no mali by ste sa vyhýbať aj iným druhom drog, ponocovaniu, pasívnemu životnému štýlu či nadmernému opaľovaniu. Dôraz by ste mali klásť aj na bezpečný sex.
Čítať ďalší článok:
Začnite budovať prvé svaly týmto tréningovým programom Zdieľať na Facebooku