Využívanie kladky v tréningu je dobrý zvyk. Nedodá totiž vášmu tréningu len pestrosť, ale aj o niečo iné stimuly ako voľné váhy. Svaly totiž neustále čelia napätiu a dokážete ich aj dobre precítiť. Nasledujúcimi šiestimi cvikmi precvičíte komplexne hornú i strednú časť tela:
Sťahovanie hornej kladky k hrudníku – týmto cvikom veľmi efektívne precvičíte chrbtové svalstvo. Zameriava sa hlavne na rozvoj šírky chrbta, podobne ako zhyby, ktoré sú náročné a často neumožnia robiť toľko opakovaní a precítiť kontrakcie, ako sťahovanie kladky.
Príťahy v sede na spodnej kladke (veslovanie) – druhým cvikom na chrbát je veslovanie na spodnej kladke, ktoré sa zameriava na inú dimenziu chrbta – jeho hrúbku. Napomáha tiež k lepšiemu držaniu tela.
Strihy na protismerných kladkách – hrudník sa dá na kladke stimulovať strihmi na protismerných kladkách, ktoré sú obdobou rozpažovaní. Plusom je, že sa pri nich dajú ľahko meniť uhly, takže dokážete prsné svaly precvičiť efektívne. Svaly pri nich výborne precítite.
Tricepsové stláčanie na hornej kladke – tricepsy tvoria dve tretiny objemu paže a na kladke ich dokážete precvičiť niekoľkými cvikmi. Najčastejšie sa využíva stláčanie hornej kladky, ktoré je populárnym cvikom, pretože pri ňom viete využiť aj viac váhy. Na kladke môžete efektívne precvičiť tricepsy aj extenziami za hlavou.
Bicepsové zdvihy na spodnej kladke – najjednoduchším cvikom na biceps na kladke sú bicepsové zdvihy spodnej kladky. Na rozdiel od zdvihov s voľnými váhami dokážete pohyb lepšie precítiť.
Sekanie dreva s kladkou – výborný cvik na posilnenie šikmých brušných svalov a celého stredu tela. Simuluje rúbanie dreva a ide o cvik, ktorý má aj svoju funkčnú hodnotu napríklad pre športovcov.
Čítať ďalší článok:
Pozitívna rovnováha dusíka je dôležitá. Prečo? Čo jej škodí? Zdieľať na Facebooku