InstagramFacebookYoutube
Zaujímavosti

Ktoré tuky zvyšujú hladinu testosterónu najviac?

19. novembra 2023
Ktoré tuky zvyšujú hladinu testosterónu najviac?
Čím viac tukov jete, tým viac testosterónu vaše telo produkuje. Tento pohlavný hormón pritom potrebujete, ak chcete robiť pokroky silové a svalové. Zároveň vplýva na vašu náladu či sexuálne zdravie.

Samozrejme, nemôžete konzumovať nekonečné množstvo tukov, pretože čoskoro stlstnete a celý efekt znegujete. Ak však už budete nejaké tuky jesť s cieľom podporiť si tento hormón, mali by ste vedieť, ktoré sú v tomto smere najefektívnejšie. TC Luoma z T Nation priniesol jednu vedeckú štúdiu, ktorá na túto otázku dáva odpoveď.

Argentínski výskumníci sledovali vplyv štyroch druhov tukov na samcov potkanov. 60 dní konzumovali sójový, olivový, kokosový alebo repkový olej. Olivový a kokosový olej spôsobovali najvýznamnejšie zvýšenie hladiny testosterónu a ťažšie semenníky. Sójový a repkový olej to nespôsobovali.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedci to vysvetľujú tým, že Leydigová bunky v semenníkoch premieňajú cholesterol na testosterón. Konzumácia kokosového či olivového oleja pritom pomáhajú týmto bunkám absorbovať viac cholesterolu. Zároveň zvyšujú aj aktivitu enzýmu, ktorý sa zapája do produkcie testosterónu.

Čo to znamená pre nás? Ak chceme zvýšiť hladinu testosterónu, mali by sme za hlavný zdroj tukov brať kokosový a olivový olej. Tieto oleje treba využívať pri varení, pridávať si ich do proteínových nápojov, pokvapkať si nimi zeleninu alebo si len tak dať lyžičku medzi jedlami. Kokosový olej je možné pridať aj do kávy.

Tiež sa uistite, že budete mať v strave dostatok omega-3 mastných kyselín, ktoré optimalizujú hladinu testosterónu a vedú k lepšiemu reprodukčného zdraviu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2023 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist