Vo všeobecnosti je pitie škoricového čaju bezpečné, no v príliš veľkom množstve môže viesť k nízkej hladine krvného cukru či poškodeniu pečene. U ľudí citlivých na škoricu môže viesť k léziám v ústnej dutine a tiež môže byť v interakcii s niektorými liekmi, hlavne zameranými na pečeň a cukrovku.
Ak ho však budete piť v primeranom množstve, môžete sa tešiť z nasledujúcich prínosov:
Pomôže vášmu srdcu – štúdie ukazujú, že škorica môže znížiť krvný tlak, zvýšiť hladinu dobrého cholesterolu, uvoľniť cievy, podporiť cirkuláciu krvi a znížiť krvné triglyceridy a celkový cholesterol.
Prospeje vašej pokožke i vlasom – podporuje produkciu kolagénu, ktorý pomáha zvyšovať pružnosť a hydratáciu pokožky. Pre protizápalové účinky sa hodí aj na liečbu akné. Pomáha tiež redukovať lupiny vo vlasoch a dokonca by škorica mohla pomáhať s rastom vlasov.
Zľahčí symptómy cukrovky – vedci zistili, že škorica by mohla redukovať hladinu krvného cukru a zlepšiť inzulínovú senzitivitu. Štúdia z roku 2015 ukázala zlepšenie symptómov cukrovky u ľudí, ktorí denne konzumovali 6 gramov škorice.
Zníži zápaly – výskumy preukázali, že škorica dokáže redukovať zápaly, takže by mohla mať pozitívny vplyv na ľudí s astmou, reumatickou artritídou, Crohnovou chorobou či ulceróznou kolitídou.
Mohol by podporiť chudnutie – niektoré štúdie ukazujú, že škorica dokáže podporiť spaľovanie tukov v oblasti pásu. Jedna dokonca ukázala, že okrem úbytku tuku bol zaznamenaný aj nárast svalovej hmoty.
Uľaví pri nachladnutí – hoci nelieči nachladnutie či chrípku, môže spôsobiť, že sa budete rýchlejšie cítiť lepšie. Vďačí za to svojím antioxidačným vlastnostiam.
Uľaví pri žalúdočných problémoch – obsahuje katechín, ktorý má pozitívny vplyv na zápalové ochorenie čriev. Mohol by pomôcť aj pri nevoľnosti, hnačke či kŕčoch.
Uľaví pri menštruácii – mnoho žien tvrdí, že škoricový čaj im dokáže uľaviť od kŕčov a predmenštruačného syndrómu. Dokonca to podporujú aj vedci. Samozrejme, pomôže, ale účinku liekov sa nevyrovná.
Mohol by posilniť zdravie mozgu – viacero štúdií na zvieratách ukázalo, že by škorica mohla prospieť mozgu, či už ide o pamäť alebo učenie.
Mohol by mať protirakovinové účinky – má antimikrobiálne, antioxidačné a protirakovinové vlastnosti. Mohla by obmedziť rozširovanie rakovinových buniek a podporovať ich ničenie. Samozrejme, liekom nie je.
Čítať ďalší článok:
5 najlepších cvikov pre lyžiarov, ktoré môžete cvičiť aj doma Zdieľať na Facebooku