Podľa Schoenfelda je do istej miery prínosné obmedziť škroby pred spaním. Problémom je, že jedlá na ne bohaté, majú tendenciu sa viac meniť na tuky, keď sa jedia neskoro večer.
„Primárnou funkciou sacharidov je dodať nám krátkodobú energiu pre naše denné aktivity. Ak sa sacharidy nevyužívajú okamžite ako palivo, majú dva možné osudy: buď sa uložia ako glykogén do pečene a svalov, alebo sú nepriamo premenené na mastné kyseliny a uložené v tukovom tkanive ako telesný tuk,“ poznamenal.
Keďže počas večerných hodín je fyzická aktivita zvyčajne najnižšia, sacharidy sa nevyužívajú ako zdroj energie, takže sa zvyšuje pravdepodobnosť ich ukladania vo forme podkožného tuku.
Ďalším faktorom je citlivosť na inzulín, ktorá je podľa výskumov najväčšia ráno. To znamená, že telo lepšie spracováva sacharidy ráno, čím udržiava stabilnejšiu hladinu krvného cukru. Večer je teda citlivosť nižšia, čo vedie k podpore ukladania tukov a potlačení ich spaľovania.
Schoenfeld upozorňuje, že večerná konzumácia škrobov môže mať vplyv aj na ďalší deň, pretože zvyšuje inzulínovú odozvu pri jedle konzumovanom nasledujúce ráno. Navyše, kým bielkoviny potláčajú chuť do jedla, sacharidy ju zvyšujú. Zvyšuje sa teda riziko, že si pred spaním dáte ešte niečo navyše.
Riziko negatívneho vplyvu na proces chudnutia zníži, ak budete vo večerných hodinách uprednostňovať jedlá obsahujúce bielkoviny (ryba, netučné mäso) a zo sacharidov tie, ktoré obsahujú veľa vlákniny, ktoré vás lepšie nasýtia a neobsahujú ani toľko kalórií. Napríklad šalát, rajčiny, brokolica, karfiol, cuketa či fazuľa.
Čítať ďalší článok:
Šťastný nový rok! Využite 366 dní na vytvorenie lepšej verzie samého seba Zdieľať na Facebooku