K dispozícii sú lieky, ktoré môžu spomaliť napredovanie Alzheimerovej choroby alebo potlačiť určité symptómy demencie. Definitívny liek však neexistuje. Demencia však nie je nevyhnutnou súčasťou starnutia.
Mnoho volieb, ktoré robíme v našom životnom štýle, môžu znížiť riziko demencie – udržovanie fyzickej aktivity, udržovanie zdravej hmotnosti, obmedzenie alkoholu, vzdanie sa fajčenia či liečenie vysokého krvného tlaku.
Výskumníci však zistili, že aj mentálne aktivity sú cestou k zníženiu tohto rizika. Štúdia zverejnená v júli 2022 v Žurnále americkej lekárskej asociácie medzi rokmi 2010 až 2020 skúmala viac ako 10 000 Austrálčanov vo veku 70 alebo viac rokov, alebo ľudí hispánskeho, latinského a afroamerického pôvodu vo veku 65 alebo viac rokov.
Na začiatku štúdia všetky subjekty žili bežne mimo opatrovateľských centier a nemali žiadne významné kognitívne problémy ani kardiovaskulárne choroby. V prvom roku si pravidelne zapisovali stretnutia a svoje aktivity. Následne ich pracovníci pravidelne navštevovali.
Pri stanovovaní záverov vedci zohľadnili aj faktory, ako sú vek, pohlavie, rasa, etnicita, vzdelanie, sociálnoekonomický status, konzumácie alkoholu, fajčenie, situácia s bývaním, fyzické aktivity, BMI, zdravotný stav.
Výsledky ukázali, že aj jednoduché aktivity, akú boli návštevy vzdelávacích kurzov, používanie počítača, písanie listov alebo vedenie denníka znížili riziko demencie o 11 percent. Lúštenie krížoviek, skladanie puzzle či hranie hier, kariet alebo šachu znížili riziko o 9 percent.
V menšej miere riziko rozvoja demencie znižovali aj kreatívne aktivity, ako maľovanie či práca s drevom. Tento vplyv sa však týkal hlavne mužov.
Autori štúdie uznali, že u niektorých jedincov sa už na začiatku štúdie mohla objavovať mierna kognitívna porucha. No, aj po vyradení ľudí, u ktorých sa počas prvých troch rokov štúdie rozvinula demencia, platilo, že duševné aktivity znižovali riziko demencie.
Čítať ďalší článok:
Tréning celého tela len s využitím veľkej obojručnej činky Zdieľať na Facebooku