InstagramFacebookYoutube
Tréning

Päť tipov, ktoré vám pomôžu zotaviť sa rýchlejšie z tvrdého tréningu

6. 5. 2024
Päť tipov, ktoré vám pomôžu zotaviť sa rýchlejšie z tvrdého tréningu
Zažili ste už svoj najlepší tréning alebo športový výkon a na druhý deň ste sa nevedeli pohnúť pre únavu a svalovicu? Potom zrejme uznáte, že stojí za to robiť veci navyše, ktoré pomôžu urýchliť regeneráciu a uľahčiť prejavy svalovej únavy.

Julian Sisman zo stack.com priniesol päť tipov, ktoré vám pomôžu zotaviť sa z tvrdého tréningu alebo športovej aktivity rýchlejšie:

Doplňte si živiny – základom po náročnej fyzickej aktivite je dopriať telu živiny, ktoré potrebuje na spusteniu efektívneho procesu regenerácie. Potrebujete doplniť vyčerpané elektrolyty, dodať telu stratenú vodu, doplniť energiu sacharidmi a poskytnú bielkoviny pre obnovu svalov. Toto všetko môže aj znížiť svalovú bolesť o deň neskôr.

Článok pokračuje pod reklamou


Nekončite nárazovo – po každej intenzívnej fyzickej záťaži by ste mali venovať ešte pár minút postupnému vychladnutiu. Nemali by ste dokončiť tréning alebo súťaž a okamžite prejsť do pasivity. Aj keď ste unavení, venujte čas 10 minútam ľahkému kardiu a strečingu, alebo aspoň strečingu, aby ste sa zbavili kyseliny mliečnej, ktorá prispieva k svalovici, a odpadných látok.

Dajte si teplý/ľadový kúpeľ – ľadový kúpeľ v dĺžke asi 10 minút pomáha telu zbaviť sa odpadných látok, vrátane kyseliny mliečnej. Horci kúpeľ zase rozťahuje cievy, čím privádza viac krvi k poškodeným tkanivám, čím sa rýchlejšie naštartuje proces regenerácie. Môžete vyskúšať jeden z nich alebo aj oba.

Užite si masáž – masáž zlepšuje prietok krvi, uvoľňuje svaly a pomáha uvoľniť do tela endorfíny. Uistite sa však, že ju dostávate od niekoho, kto vie, ako masáž robiť, aby ste neriskovali, že dôjde k ďalšiemu poškodeniu svalov, ktoré potrebujú regenerovať.

Pospite si – spánok je zrejme tá najlepšie vec, čo môžete telu dopriať po tvrdom tréningu alebo náročnej súťaži. Niektorí ľudia ho podceňujú, no realita je, že kvalitných sedem až osem hodín spánku význame ovplyvní to, ako sa budete cítiť ráno. Svalovú bolesť možno neodstráni, ale budete mať viac energie a skôr sa pripravíte na ďalší tréning.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist