InstagramFacebookYoutube
Výživa

Ako prerušovaná hladovka vplýva na vašu chuť do jedla a chudnutie?

14. 5. 2024
Ako prerušovaná hladovka vplýva na vašu chuť do jedla a chudnutie?
Prerušovaná hladovka je výživovým nástrojom, ktorý pomáha ľuďom naplniť svoje potreby makroživín jedením jedál iba vo vyhradený obdobie dňa tak, aby lepšie manažovali svoj životný štýl a ľahšie sa vyhli prehreškom v diéte.

Phil Blechman z BarBend sa na tento spôsob stravovania pozrel s otázkou, ako ovplyvňuje našu chuť do jedla. Využil pritom závery Dr. Laynea Nortona, ktorý analyzoval štúdiu zverejnenú v roku 2023 v žurnále Nutrients snažiacu sa zistiť, či rôzne protokoly prerušovanej hladovky ovplyvňujú apetít inak.

V danej štúdii sa analyzovali hladovka, ktorá umožňuje len jedno jedlo denne, celková hladovka každý druhý deň, diéta 5:2 (5 dní v týždni jete normálne, 2 dni iba štvrtinu svojho bežného príjmu kalórií), bežné obmedzovanie kalórií pri chudnutí a podobne.

Článok pokračuje pod reklamou


„Meta analýza nenašla dôkaz toho, že prerušovaná hladovka ovplyvňuje hlad, sýtosť, túžbu po jedle alebo potenciálnu spotrebu potravy inak, ako neustále obmedzovanie kalorického príjmu,“ skonštatoval Norton.

Hoci sa výnimky môžu nájsť a niektorí ľudia môžu cítiť, že pri prerušovanej hladovke sa necítia takí hladní, pri hodnotení vzorky väčšej ako 1000 účastníkov to neplatilo.

Meta analýza tiež prišla na to, že ľudia, ktorí dodržiavali kontinuálne obmedzovanie príjmu kalórií sa lepšie vyrovnali so zásahmi do diéty ako tí, ktorí dodržiavali určitú formu prerušovanej hladovky. V tomto smere boli proti prerušovanej hladovke tri štúdie z piatich, zvyšné dve nevideli rozdiel.

Pre potreby chudnutia a spaľovania tukov tak štatistiky nevychádza prerušovaná hladovka ako víťaz oproti často využívanej reštrikčnej diéte. A keďže nevychádza ani horšie, odkaz doktora Nortano je jasný: „Robte to, čo chcete.“

Inými slovami, základným princípom chudnutia je vytvorenie kalorického deficitu a je na vás, akým spôsobom ho vytvoríte.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist