InstagramFacebookYoutube
Kulturistika

Tréning legendy (57. časť) – Frank Zane a tréning chrbta

22. 5. 2024

V dnešnom časti nášho populárneho seriálu o tréningoch kulturistických legiend sa pozrieme na jednu osobnosť zo zlatej éry, ktorú reprezentovali a takí borci, ako Arnold Schwarzenegger či Franco Columbu. Pozrieme sa na to, ako svoj chrbát precvičoval ikonický elegán Frank Zane.

Pozri aj: Tréning legendy III. – Frank Zane a objemovka

Zane bol predstaviteľom estetickej kulturistiky. Nikdy nepatril k borcom s najväčšími objemami, a tak mu zmena dôrazu z hmoty na krásu u rozhodcov na konci 70. rokov minulého storočia prišla vhod. Vyhral vďaka tomu tri titulu Mr. Olympia a stal sa vo svete kulturistiky nesmrteľným.

Článok pokračuje pod reklamou


Rodák z americkej Pennsylvánie sa pri tréningu zameriaval na viackĺbové cviky a hoci na začiatku kariéry cvičil s vyšším počtom opakovaní a nižšími váhami, neskôr sa nechal nahovoriť na väčšie váhy a stredný rozsah opakovaní, ktoré jeho rozvoju prospeli.

Pri prekladanom tréningu chrbta cvičil šesť cvikov. Rozpis sérií bol jednoduchý – každý cvik absolvoval v štyroch sériách. Komplikované to nebolo ani s opakovaniami. Robil 5 opakovaní zhybov, 8-10 opakovaní príťahov hornej kladky k hrudníku, 6-8 opakovaní príťahov veľkej činky v predklone a príťahov T-tyče v predklone, 8 opakovaní príťahov jednoručky v predklone a 8-10 opakovaní pulloveru s jednoručkou.

Pozri aj: Tréning legendy XXV. – Frank Zane a tréning ramien

Frank Zane a jeho tréning chrbta
Cvik Série Opakovania
Zhyby so širokým úchopom 4 5
Príťahy hornej kladky k hrudníku so širokým úchopom 4 8-10
Príťahy veľkej činky v predklone 4 6-8
Príťahy T-tyče v predklone 4 6-8
Príťahy jednoručky v predklone 4 8
Pullover s jednoručkou 4 8-10Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist