InstagramFacebookYoutube
Výživa

Pridanie tohto korenia do stravy môže podporiť chudnutie

28. 5. 2024
Pridanie tohto korenia do stravy môže podporiť chudnutie
Štúdia zverejnená v roku 2023 v žurnále International Journal of Molecular Sciences prišla na to, že pridaním konkrétneho druhu korenia možno podporiť chudnutie a kontrolu zdravej hmotnosti.

Výskumníci z Institute for Advancing Health Through Agriculture v texaskom A&M AgriLife zistili, že pravidelná konzumácia kardamómu stimuluje spaľovanie tukov a obmedzuje zápalové procesy.

Obľúbené korenie z indickej kuchyne študovali vedci na myšiach. Boli pritom schopní identifikovať, že kardamóm u nich modeluje neuroendokrinnú os, ktorá reguluje príjem potravy, hmotnosť, mitochondriálnu aktivitu a výdaj energie. Testovacie subjekty boli hladnejšie, no zároveň spáli viac energie a stratili telesný tuk.

Článok pokračuje pod reklamou


Vedúci pracovník štúdie, Dr. Louis Cisneros-Zevallos pre 9 Honey povedal, že toto korenie by sa dalo použiť na podporu celkového zdravia: „Zistili sme, že toto malé korenie dokáže spáliť kalórie a udržať telesnú hmotnosť a zároveň zvýšiť chuť do jedla a konzumáciu jedla.“

Kardamóm sa bežne využíva v sladkých aj slaných jedlách po celom svete, hlavne v indickej kuchyni. Cisneros-Zevallos odhaduje, že dospelý človek s hmotnosťou 60 kilogramov by mal zjesť aspoň 77 miligramov tohto korenia denne, aby sa dočkal jeho prínosov.

Kardamóm sa spája mimo iného aj s potláčaním metabolického syndrómu, ktorý by mohol viesť až k cukrovke a srdcovocievnym problémom, posilňovaním srdcovocievneho zdravia, zdravia úst (obmedzenie kazov, problémov s ďasnami a zápachu z úst), zdravia pečene. Mohol by mať tiež preventívne účinky voči vredom či rakovine. Vo forme esenciálneho oleja tiež ničí baktérie a huby.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist