Proteínový nápoj je pohodlným spôsobom, ako zvýšiť príjem bielkovín. Aj napriek jeho rozšíreniu a popularite sa však môžu cvičenci najmä z radu začiatočníkov obávať vedľajších príznakov. Mnoho ľudí sa stretne s tvrdením, že proteíny spôsobujú akné. Aká je realita?
Skutočnosťou je, že proteíny z mlieka akné skutočne môžu spôsobovať akné. Nie však u každého. Srvátkový proteín obsahuje laktózu, na ktorú sú niektorí jedinci citliví. To sa môže prejaviť aj kožnými problémami. Na vplyv srvátkových proteínov a akné sa pozreli aj vedci.
V jednej štúdii sa vedci zamerali na mužov a ženy vo veku 18 až 30 rokov a zistili, že po 30 dňoch konzumovania proteínu malo 56 % účastníkov akné. Po 60 dní všetci.
Ďalšia štúdia sa zamerala na chlapcov vo veku 16 až 18 rokov, u ktorých sa prejavilo akné na tele, ale nie na tvári. Všetci cvičili, a tak výskumníci uvažovali, či to nesúviselo s nárastom potencia a šúchania oblečenia pri cvičení.
V inej štúdii vedci zašli ďalej a sledovali účastníkov, ako s au nich prejaví ukončenie konzumácie proteínu. Kým jeho zavedením sa u nich začalo objavovať akné, po vysadení doplnku výživy sa časom akné vytratilo.
Môže byť frustrujúce, keď nápomocný doplnok výživy má vedľajšie účinky. Hoci štúdie boli malé, je možné, že za problémami s akné stojí mlieko, ktoré obsahuje IGF-1 a androgény. Ak by vám srvátkový proteín spôsoboval problémy, možno by ste mali zvážiť alternatívy.
Spomedzi srvátkových proteínov je najlepšou proteínový hydrolyzát, pretože sú v ňom bielkoviny už štiepené a obsahuje najmenšie množstvo laktózy zo všetkých srvátkových proteínov. Stále však nie je úplne bez laktózy. O tu sa nemusíte obávať pri iných druhoch proteínov, ako sú hovädzí, konopný, sójový, hrachový, ryžový a podobne.
Čítať ďalší článok:
Rozhoduje jedlo, ktoré zjete, o vašej nálade? Ako robiť správne voľby? Zdieľať na Facebooku