InstagramFacebookYoutube
Výživa

Rozhoduje jedlo, ktoré zjete, o vašej nálade? Ako robiť správne voľby?

1. októbra 2024
Rozhoduje jedlo, ktoré zjete, o vašej nálade? Ako robiť správne voľby?
Veda hovorí, že to, čo zjete má priamy vplyv na to, ako sa cítite. A to nielen po fyzickej, ale aj po mentálnej stránke. Ako robiť lepšie rozhodnutia pre lepšie zdravie mozgu a pre celkové blaho? Pre magazín Strong Fitness o tom písala doktorka Ariannea Missimerová.

Existuje vzťah medzi mikrobiómom v tráviacom systéme a našim mozgom, ktorý významný vplyv na naše duševné zdravie, hlavne, pokiaľ ide o depresiu a úzkosť. Riziko ich výskytu sa zvyšuje, ak sa zvyšuje podiel baktérií spôsobujúcich zápaly a znižuje podiel zdraviu prospešných baktérií. Vedie to aj k vyplavovaniu stresového hormónu, ktorý duševnému zdraviu tiež neprospieva.

Receptom na úspech v tomto smere je nie len voľba správnej výživy, ale aj zdravé návyky v iných oblastiach života. Missimerová celkovo poukazuje na:

Článok pokračuje pod reklamou


Diafragmatické dýchania pred jedením – podporuje uvoľnenie a trávenie, vďaka čom sa budú lepšie vstrebávať živiny, čím sa zníži riziko dysbiózy mikroflóry.

Vybalansovanie nervového systému – dá sa dosiahnuť pomocou dychových cvičení, vystavovaním sa slnečnému žiareniu, časom tráveným v prírode, meditáciou či inými cvičeniami zameranými na prepojenie tela s mysľou.

Pravidelné cvičenie – cvičenie podporuje diverzitu mikroflóry v črevách, pričom podporuje baktérie, ktoré chránia proti rakoviny hrubého čreva a ochoreniam tráviaceho systému.

Probiotické jedlá – fermentované jedlá ako kefír či kyslá kapusta podporujú tráviaci systém a vyrovnanú mikroflóru v ňom. Prejavuje sa to silnejším imunitným systémom i lepšími prenosmi nervových signálov.

Protizápalové ingrediencie – zápaly sú jedným z dôvodov nerovnováhy v črevnej mikroflóre, takže sa hodí jesť jedla s protizápalovými účinkami, ako sú orechy, bobuľovité ovocie, listová zelenina či mastné ryby, ktoré obsahujú omega-3 mastné kyseliny. Tie samé o sebe znižujú riziko porúch mozgu.

Jedlá bohaté na vlákninu – ovocie, zelenina či strukoviny podporujú pravidelnú stolicu, ale prospievajú aj zdravým baktériám v tráviacom systéme a tým pádom potenciálne aj zlepšujú kognitívne funkcie.

Jedlá s obsahom tryptofánu – táto látka podporuje produkciu serotonínu, ktorý reguluje náladu a emócie. V hojnom množstve ho nájdeme ho v morčacom mäse či vajciach. Ďalšia cenná živina je tyrosín, ktorý je prekurzorom dopamínu. Obsahujú ho mäso, ryby či mandle.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist