Kreatín je prirodzená látka, ktorá sa nachádza v svalových bunkách. Ide o aminokyselinu, ktorá dopĺňa ATP energiu a tým podporuje produkciu energie pre svaly. Získať ju môžeme najmä z červeného mäsa a morských plodov.
Pohodlným zdrojom sú suplementy, ktorých užívanie je jednoduché a pre väčšinu ľudí bezpečné (vyhnúť by sa mu mali ľudia s poruchami obličiek a pečene, ako aj vysokým krvným tlakom). Prichádzajú v rôznych formách, pričom už tá základná vám môže priniesť tieto prínosy:
Rast svalovej sily – za najväčší prínos kreatínu sa považuje práve rast sily, vďaka čomu dokážete urobiť jedno-dve opakovania v precvičovanej sérii navyše, takže budete aj efektívnejšie napredovať v zvyšovaní vášho silového fondu.
Rast svalovej hmoty – aj toto už sme spomínali. Keďže dokážete počas tréningu urobiť o opakovanie navyše alebo dvíhať o čosi ťažšie činky, budete aj viac stimulovať rast svalov. Tie vám vie kreatín zväčšiť aj opticky tým, že v nich viaže vodu. Tento účinok je však len dočasný. Ukázalo sa však, že stimuluje proteínovú syntézu.
Zlepšenie tréningovej výkonnosti – ATP energia sa vyčerpá už po desiatich sekundách vysoko intenzívneho cvičenia, čo ovplyvňuje negatívne vašu výkonnosť. Kreatín tento čas predlžuje. Bojuje tiež s akumuláciou vedľajších produktov metabolizmu, ktoré prispievajú k svalovej únave.
Zvýšenie svalovej vytrvalosti – hoci je kreatín najčastejšie spájaný s vylepšením krátkodobej intenzívnej výkonnosti, niektoré štúdie ukazujú, že by mohol mať pozitívny vplyv aj na vytrvalosť tým, že odďaľuje únavu a zlepšuje produkciu energie.
Rýchlejšia regenerácia – zistilo sa, že kreatín bojuje proti zápalom, ktoré spôsobuje intenzívne cvičenie. To by malo urýchliť regeneráciu poškodených svalových tkanív, vďaka čomu budete schopní trénovať efektívne skôr. Prispieva k tomu aj už spomínané podporovanie proteínovej syntézy.
Podpora energie – pomáha regenrovať rýchlejšie ATP energiu, čím zvyšuje celkovú kapacitu produkcie energie v tele, čo sa zíde aj mimo posilňovne a vedie k väčšej životnej vitalite.
Zlepšenie činnosti mozgu – keď vám chýba kreatín v mozgu, suplementácia ho doplní, čím sa zlepšia rôzne procesy, čo vedie k zlepšeným kognitívnym výkonom. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že by mohol byť prínosný pre ľudí z Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou.
Spomalenie starnutia pokožky – kreatín má dokonca antioxidačné vlastnosti, vďaka čomu dochádza k ochrane poškodeniam pokožky súvisiacim s oxidačným stresom. Vedie to k obmedzeniu prejavoval starnutie, vrátane menšieho množstva vrások.
Čítať ďalší článok:
Zaujímavá štúdia o wasabi: Takto vám môže zlepšiť pamäť Zdieľať na Facebooku