Slivky sa radia medzi jedno z prvých ovocí, ktoré si ľudia domestikovali. V súčasnosti sú tri z najvyužívanejších odrôd pestované len ľuďmi a nerastú v divokej prírode. Ich predkom by mali byť trnky z okolia Kaukazu a archeológmi boli objavené aj slivky z neolitickej doby a je známe, že boli vyzdvihované v dobe starého Egypta. Na slovenské územie boli privezené Karolom IV. a rýchlo si pre svoju chuť našli obľubu u ľudí.
V súčasnosti ich možno nájsť po celom svete, no najväčším producentom je s obrovským náskokom Čína. Po nech nasledujú Srbsko a Rumunsko, po ktorých s porovnateľnými množstvami produkcie nasledujú Čile, Irán, USA a Turecko. V prvej desiatke možno nájsť aj Španielsko, Indiu a Taliansko.
Nutričné zloženie sliviek
Sto gramov sliviek je tvorených prevažne z vody, no necelých 12 gramov tvoria sacharidy, 0,7 gramu bielkoviny a 0,2 gramu tuky. Nájdeme v nich aj 1,5 gramu vlákniny. Obsahujú len 46 kalórií a žiaden cholesterol.Z vitamínov v ňom nájdeme veľmi dobre zastúpený vitamín C, ale aj vitamíny A a K, pričom v menších množstvách obsahuje aj iné vitamíny. Takisto v ňom nájdeme 157 mg draslíka a z iných minerálov sú v nich vo väčšej miere prítomné aj meď, železo, magnézium či fosfor.
Slivky a zdravie
Zo zložiek prítomných v slivkách predovšetkým vláknine, sorbitolu a isatínu je zrejmé, že toto ovocie bude vhodné v boji proti zápche. Skutočne pomáhajú regulovať tráviaci systém a okrem toho majú pozitívny vplyv na chudnutie – zbavujú sa nadbytočného tuku a hladu, pričom obsahujú malo kalórií.Majú nízky glykemický index, a tak v tele nevyvolávajú cukrový šok. Práve naopak, kontrolujú hladinu cukru v krvi, a tak fungujú aj ako prevencia pred cukrovkou druhého typu. Sú však aj prevenciou pred srdcovocievnymi ochoreniami – kontrolujú tep a krvný tlak. Takisto redukujú riziko Alzheimerovej choroby a zlepšujú stav kostí.
Vďaka vitamínu C zlepšujú imunitný systém, bojujú proti zápalom a voľným radikálom. Vďaka vitamínu A majú zase pozitívny vplyv na zrak, pokožku a spolu s obsiahnutými flavonoidmi dokonca pomáhajú chrániť pred rakovinou pľúc a úst. Tiež spomaľuje proces starnutia.
Sušené slivky
Okrem surových sliviek je veľmi populárna ich sušená forma. V takejto dodávali energiu karavánam obchodníkom v púšťach už pred mnohými rokmi. Ich podstatným rozdielom oproti čerstvým je fakt, že je u nich o čosi zvýšený obsah antioxidantov a železa. Nadobúdajú aj antibakteriálne účinky, no pre vyšší obsah kyseliny šťaveľovej by ich nemali jesť osoby s ochoreniami obličiek a žlčníka.Letný režim, pôvodne z : 18.10.2013.
Čítať ďalší článok:
Vybudujte si biceps týmto hardcore tréningom Zdieľať na Facebooku