Suplementy 11. 12. 2013

Proteínové tyčinky – oplatia sa alebo nie?

ikonka
Po intenzívnom tréningu alebo veľkom zápase, je posledná vec, ktorú chcú športovci robiť, príprava potréningového jedla. Ako veľmi rýchlu náhradu vnímajú často proteínové tyčinky. Ich vysoký obsah bielkovín sa im zíde, ale je dobrá myšlienka konzumovať ich aj priemerným rekreačným cvičencom?

Bielkoviny patria medzi základné makroživiny a pomáhajú budovať a obnovovať svaly, čo práve mnoho športovcov považuje za základ ich diéty. Proteínové tyčinky sú užitočnou alternatívou, ako ich dostať do tela a niektoré v sebe skrývajú toľko bielkovín, koľko obsahuje jedno kuracie prso.

Štúdie ukazujú, že vzpierači, ktorý denne jedli tri proteínové tyčinky denne, zaznamenali značný nárast svalovej hmoty v porovnaní s tými, ktorá k strave proteínový suplement nepridružili. Ale s týmito výhodami prichádza aj veľká zodpovednosť.

Proteínové tyčinky totiž neobsahujú len bielkoviny, ktoré pochádzajú väčšinou zo sóje alebo srvátky, ale aj množstvo kalórií, väčšina okolo 300. Mnohé obsahujú aj veľa sacharidov a cukru, ktoré sa dajú porovnať s množstvami v bežných tyčinkách. V zlých rukách tak môžu viesť k nárastu tukov.

Sú proteínové tyčinky pre vás?

Priemerný cvičenec, ktorý neposilňuje viac ako hodinu denne nepotrebuje proteínové tyčinky, pretože denne potrebuje z bielkovín prijať len asi 10-30% kalórií. A hoci viac bielkovín nemusí byť problémom, no pridaný cukor a kalórie určite áno.

Ak ste pokročilejší cvičenec a denne absolvujete intenzívne tréningové jednotky, proteínové tyčinky vám môžu pomôcť budovať svalovú hmotu, ale srvátkové proteíny môžu byť rovnako efektívne pre obnovu svalov.

Ak rozmýšľate nad ich pravidelnou konzumáciou, pozorne si prečítajte zloženie a nezabudnite, že obsiahnuté bielkoviny nevyvážia ostatné nie príliš vítané zložky. Pri pravidelnom užívaní skôr odporúčame srvátkový proteín a tyčinky si nechať ako núdzové riešenie v určitých situáciách.

Zdieľaj na FB  Zdieľať na FB Nahlásiť chybu  Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:

O čom píše Úspech.MNE.sk?

Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
E-knihy zadarmoKontaktReklamaCookies a os. údaje
Nájdete nás aj na Facebooku


Streftec - Webdesign & Media

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk
TOPlist