Kulturistika

Aký bol rok 2013 z pohľadu kulturistiky?

31. decembra 2013

Rok 2013 nám pomaly končí a pred nami bude nové kulturistická sezóna, v ktorej tí najlepší z najlepších budú svoju pozornosť sústrediť aj na jubilejný 50. ročník Mr. Olympie. Tá sa v tejto sezóne stala korisťou Phila Heatha, no nebol to jediný víťaz, ktorého profesionálna kulturistika v tomto roku priniesla.

V tomto článku sa zameriame na to najpodstatnejšie zo sveta profesionálnej kulturistike v roku 2013. Ten ako býva zvykom začal prestížnou súťažou Arnold Classic 2013, ktorá sa konala na prelome februára a marca v americkom Columbuse. Jej víťazom sa stal zaslúžene Dexter Jackson.

Cesta k Olympia Weekendu

Medzi Arnold Classic a Olympia Weekendom sa uskutočnilo osem podujatí. Dexter Jackson dokázal triumfovať aj na Australian Grand Prix. V apríli sa konali FIBO Power a Arnold Classic Brasil. Tie ovládli Cedric McMillan a Brandon Curry, ktorý vyhral aj 85 000 dolárov.

Nasledujúce súťaže mali pre víťazov prichystaných maximálne 20 tisíc dolárov, no lákavá bola aj miestenka na Oylmpiu. Na Mr. Europe Pro si ju vybojoval Robert Pietrkowicz a nasledujúce dve zámorské súťaže, New York Pro a Toronto Pro, vyhrali Mamdou Elssbiay a Victor Martinez.

Pozornosť slovenských priaznivcov sa sústredila na júlovú súťaž Chicago Pro, ktorej sa zúčastnil aj slovenský reprezentant Štefan Havlík. Tomu profesionálny debut nevyšiel najhoršie, keď v slušnej konkurencii obsadil siedme miesto. Z víťazstva sa tešil Roelly Winklaar. Posledné súťaž pred vrcholom sezóny, PBW Championship, vyhral Evan Centopani.

Mr. Olympia 2013

Vrcholom roka bola Mr. Olympia, ktorá sa už po 15-krát v rade konala v Las Vegas. Na pódium open kategórie sa postavili tí najlepší kulturisti sveta, menovite Baitollah Abbaspour, Lionel Beyeke, Evan Centopani, Brandon Curry, Jay Cutler, Mamdouh Elssbiay, Toney Freeman, Kai Greene, Phil Heath, Dexter Jackson, Johnnie Jackson, Steve Kuclo, Victor Martinez, Cedric McMillan, Essa Obaid, Robert Piotrkowicz, Shawn Rhoden, Branch Warren, Roelly Winklaar a Dennis Wolf.

Atraktívny bol hlavne návrat Jaya Cutlera, no už v prvý deň bolo jasné, že svoj piaty titul do zbierky nepridá. Po ročnej pauze nakoniec obsadil solídne šieste miesto. Finále však bol boj medzi Philom Heathom a Kaiom Greeneom. Ani sa príliš nedalo pochybovať o tom, že sa po tretíkrát v rade bude z prvenstva tešil Heath. Tretím miesto milo prekvapil Dennis Wolf, najlepší Európan.

KOMPLETNÉ PORADIE MR. OLYMPIA 2013: 1. Phil Heath, 2. Kai Greene, 3. Dennis Wolf, 4. Shawn Rhoden, 5. Dexter Jackson, 6. Jay Cutler, 7. Roelly Winklaar, 8. Mamdouh Elssbiay, 9. Branch Warren, 10. Lionel Beyeke, 11. Victor Martinez, 12. Cedric McMillan, 13. Evan Centopani, 14. Steve Kuclo, 15. Toney Freeman, 16. Johnnie Jackson, 16. Brandon Currry, 16. Baitollah Abbaspour, 16. Robert Piotrkowicz, 16. Essa Obaid.

Na programe bolo aj súťaženie v kategórii do 212 libier, v ktorej svoj minuloročný titul obhájil waleský reprezentant James „Flex“ Lewis, ktorému boli najväčšími súpermi David Henry a Kevin English.

Zvyšok roka

Po Olympii sa síce veľký ruch okolo kulturistiky v „kolotoči“ IFBB utíšil, no v októbri sa konali ešte dve súťaže so skvelým obsadením. Arnold Classic Europe v španielskom Madride vyhral Phil Heath, ktorého nasledovali Greene, Wolf, Rhoden, Martinez a Winklaar. O týždeň neskôr sa konal druhý ročník Prague Pro. V Prahe uspel Greene pred Dexterom Jacksonom a Branchom Warrenom.

Slovensko na majstrovstvách sveta v kulturistike

Svetová pozornosť sa síce venuje hlavne profesionálnej kulturistike, no v tej amatérskej malo svoje želiezka ohni aj Slovensko. Federácia IFBB usporadúva aj majstrovstvá sveta, ktoré tento rok priniesli slovenskej kulturistike aj jeden úspech.

Na minulé roky úspechov dokázal nadviazať len Peter Tatarka, ktorý v Maroku získal tretie miesto v kategórii do 100 kg tešil Peter Tatarka. Medailové ambície mal aj Igor Kočiš, no v kategórii do 70 kg sa musel zmieriť s piatym miestom.