Pre ženy

Zumba – zábavný spôsob pálenia tukov

11. augusta 2018
Zumba – zábavný spôsob pálenia tukov
V posledných rokoch sa aj na Slovensku objavil fenomén zumby. Holdujú jej predovšetkým ženy, ktoré sa chcú zabaviť a zároveň spáliť prebytočné tuky. V tomto článku si povieme o čo ide a či od nej skutočne môžeme očakávať efektívne výsledky.

Čo je zumba?

Zumba je cvičebný program, ktorý v sebe kombinuje latinskú hudbu a relatívne ľahké tanečné pohyby. Takéto cvičenia v sebe zahŕňajú intervalový tréning, keďže sa striedajú rýchlejšie a pomalé rytmy, ako aj odpor pri cvičení. Populárna je hlavne preto, že ide o aktivitu, pri ktorej si v spoločnosti užijete veľa zábavy.

Niektoré výskumy skutočne potvrdzujú, že podobné typy cvičenia dokážu zlepšiť kardiovaskulárnu odolnosť, ak sú robené v miernej intenzite a dobe. Podstatné však je, že ak vás cvičenie baví, pravdepodobnosť, že pri ňom zotrváte sa zvyšuje. A zumba skutočne taká zábavná, že pri nej väčšina žien zostane. Údajne ju cvičí na celom svete viac ako 12 miliónov ľudí!

Je zumba skutočne efektívna?

O tom, že zumba je zábavná, niet pochýb. O tom, že nezahŕňa zložité pohyby a je nenáročná na zvyknutie u nováčikov, takisto nemožno pochybovať. Otázkou však zostáva, či pri nej skutočne môžeme spáliť značné množstvo tukov.

Donedávna bolo dostupných len veľmi málo objektívnych informácií o tom, či zumbu možno považovať za vhodné aeróbny cvičenie. Doktor John Porcari a jeho tím z Wisconsinskej univerzity ju však podrobil skúške, ktorá priniesla odpoveď.

Experimentu sa zúčastnilo 19 zdravých žien vo veku od 18 do 22 rokov. Všetky už v minulosti mali so zumbou skúsenosti. Následne ich prostredníctvom kardiometrov monitorovali pri cvičeniach v dĺžke 32 až 52 minút.

Po zhromaždení údajov sa zistilo, že jedna žena v priemere spálila 369 kalórií. Priemerný srdcový tep bol 154 úderov za minútu, čo bolo takmer 80% z priemerného maxima. To číslo je akceptovateľné v zmysle posilňovania kardiovaskulárnej vytrvalosti.

Vedci zistili, že zumba má podobné účinky ako intervalový tréning, a teda spaľuje kalórie navyše aj po docvičení. Nakoniec teda treba skonštatovať, že ju skutočne môžete brať aj za veľmi efektívny aeróbny tréning.

„Je to cvičenie celého tela – dobrý, vysoko energický aeróbny tréning. Zumba cvičenie je tiež dobré pre silu stredu tela a flexibilitu, pretože je v nej veľa pohybov zahŕňajúcich bedrá a stred tela,“ povedal Porcari, ktorého doplnila Mary Luettgenová: „Ľudia s dobrou kondíciou aj tí s tou menšou pri zumbe získajú rovnako dobrý tréning.“

zdroj: acefitness.org

Letný režim, pôvodne z : 25.01.2014.