InstagramFacebookYoutube
Zdravie

Ako zostanete zdraví, keď pracujete z domu?

09. júla 2021
Ako zostanete zdraví, keď pracujete z domu?
Ľudia, ktorí pracujú z domu, tvrdia, že pociťujú menej stresu, viac spávajú a cítia sa vo všeobecnosti zdravšie. Veľkým plusom je schopnosť vyhýbať sa chrípkovým epidémiám. Nie je však všetko zlato, čo sa blyští.

Ak pracujete doma dlhodobo alebo dočasne, môžete ľahko padnúť do pasce a vyjsť z nej s chorobou, bolesťami alebo nadbytočnými kilogramami. Našťastie, ak sa budete držať nasledujúcich tipov, je pravdepodobnejšie, že zostanete zdraví.

Postavte sa a poprechádzajte sa

Často sa stáva, že ľudia, ktorí pracujú z domu, sedia dlhšie ako bežní pracovníci. Dlhodobé sedenie však nemá prospešné účinky na vaše zdravie. Preto by ste si mali nastaviť časovač a aspoň každý 90 minút sa poprechádzať po dome. Najlepšie urobíte, ak budete jednu prestávku venovať aj kratšej prestávke po čerstvom vzduchu. A vtedy, kedy môžete stáť, stojte. Nemusíte telefonovať po sediačky.

Článok pokračuje pod reklamou


Nepracujte v kuchyni

V kuchyni máte veľký stolík a dobre svetlo, tak prečo ju nevyužiť na pracovanie? Uvedomte si však, že môže ísť o zlé miesto na prácu z domu, pretože budete mať blízko chladničku či špajzu. Skôr či neskôr tomu podľahnete a ani si to neuvedomíte a budete mať na sebe niekoľko nových kilogramov.

Vyvetrajte si pracovňu

Jednou s výhod práce doma je, že si môžete kontrolovať svoje prostredie a môžete si podľa svojich potrieb kúriť, vetrať alebo svietiť. Nevýhodou kancelárií bývajú klimatizácie. Vy však máte možnosť otvoriť si okno. A práve to by ste mali pravidelne robiť. Otvorte si v kancelárii okno a vpuste do nej čerstvý vzduch. Nie len sa vám bude lepšie dýchať, ale aj budete cítiť viac energie.

Doprajte chrbtici oddych

Bez poriadnej kancelárskej výbavy a ergonomického nastavenia budú váš chrbát, zápästia a krk veľmi skoro ubolené. Nastavte si preto všetko tak, aby ste svoje telo zaťažovali čo najmenej. Kúpte si kvalitné ergonomické kreslo, ergonomickú klávesnicu a myš, a ďalšie druhy výbavy, ktorými si pomôžete k správnemu držaniu tela.

Pracovňu si pravidelne čistite

Iba preto, že pracujete z domu, neznamená, že tým zvýšite svoju odolnosť voči chorobám. Čas od času aj do vašej domácej pracovne zavítajú návštevníci, ktorí sú vystavení rôznym baktériám z ich práce alebo školy. Preto by ste si mali udržiavať poriadok a pravidelne svoje pracovné prostredie dezinfikovať.

Článok bol pôvodne vydaný 09.02.2014.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2022 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist