Výživa

Aké živiny potrebuje telo každý deň?

Autor: Peťo  /   14. augusta 2020
Aké živiny potrebuje telo každý deň?
Zdravá a vyrovnaná výživa je kľúčom k zdravému telu. Taká výživa musí spĺňať niekoľko požiadaviek a nemôžu v nej chýbať viaceré dôležité živiny, ktoré si vymenujeme v tomto článku. Na základe toho si potom musíte vyberať vhodné jedlá.

BIELKOVINY
Bielkoviny sú stavebnými kameňmi tkanív a sú nevyhnutné pre obnovu poškodených buniek v tele. Preto sa aj vo väčšej miere využívajú pri budovaní svalov. Bežnému človeku stačí príjem 46-56 gramov denne. Jeho príjem môže byť z mlieka, vajec, strukovín či mäsa.

VLÁKNINA
Vláknina je základom správneho fungovania tráviacej sústavy a predchádza zápche. Tiež pomáha regulovať hladinu krvného cukru a cholesterolu. Denne by sme mali prijať 40 gramov vlákniny, pričom je jej najviac v ovocí, zelenine a celozrnných výrobkoch.

VITAMÍN C
Vitamín C je antioxidant, ktorý chráni telo pred poškodením voľnými radikálmi. Podporuje produkciu kolagénu v kĺboch a vo všeobecnosti prispieva k lepšiemu imunitnému systému. Denne by sme ho mali prijať v úrovní 75 až 90 mg. Veľa je ho v citrusových plodoch, orechoch a zelenine.

VÁPNIK
Vápnik posilňuje vaše kosti, ale zohráva aj dôležité úlohu v nervovej sústave, udržiavaní zdravých žíl a svalovej kontrakcii. Každý deň by ste mali prijať aspoň gram vápnika, pričom hlavným zdrojom sú mliečne výrobky či zelená listová zelenina.

DRASLÍK
Draslík pomáha v tele manažovať elektrolyty. Diéta bohatá na draslík zlepšuje krvný tlak, redukuje krvné zrazeniny a zlepšuje funkcionalitu obličiek. Denne by sme ho mali prijať zhruba 5 gramov denne. Nájdete ho v zemiakoch, sóji či v banánoch.

HORČÍK
Horčík s vápnikom pomáhajú zlepšovať hustotu minerálov v kostiach a jeho nedostatok znižuje efektivitu vápnika. Takisto je spojený s nižším rizikom srdcovocievnych ochorení, regulovaním krvného tlaku, kontrolovaním cukrovky, migrény, nespavosti a depresie. Nájdeme ho v orechoch, celozrnných produktoch, rybách a listovej zelenine. Denne by sme mali prijať 410 mg.

ŽELEZO
železo je súčasťou červených krviniek a pomáha transportovať v tele kyslík. V prípade jeho nedostatku telo neprenáša kyslík efektívne. Výsledkom môže byť únava. Denne by ste mali prijať 18 gramov železa. Bohaté sú naň fazule, orechy a hlavne zelená listová zelenina.

VITAMÍN A
Vitamín A je dôležité pre zdravie očí, rast buniek a zlepšovania stavu buniek a pokožky. Takisto posilňuje imunitný systém, systém na ochranu pred zápalmi a súvisí s tvorbou červených krviniek, ako aj rozvojom kostí. Denne my sa malo prijať 600-900 mikrogramov vitamínu A. Najlepším zdrojom sú sladké zemiaky, mrkva, špenát a iná listová zelenina.

VITAMÍN D
Vitamín D podporuje absorpciu vápnika a pomáha budovať silné kosti. Tiež reguluje aktivitu inzulínu a úroveň krvného cukru. Najlepšie ho získate pobytom vonku, kedy je vaša pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Dá sa však získať aj z mlieka, vajec, rýb (losos, tuniak) a niektorých druhov hríbov.

VITAMÍN E
Vitamín E je typom antioxidantu, ktorý chráni telo pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré škodia zdravým bunkám a prispievajú k srdcovocievnym ochoreniam a rakovine. Pomáha tiež posilňovať imunitný systém. Denne ho treba prijať 15 mg, pričom bohatými zdrojmi sú orechy, vajcia a zelená listová zelenina.

zdroj: Fitho

Letný režim, pôvodne z 04.03.2014.